اطلاعاتی در مورد کاردانو - Cardano
کاردانو | چارلزهاسکینسون

اطلاعاتی در مورد کاردانو - Cardano

 

دانستنی های کاردانو cardano

صنعت ارز دیجیتال همواره بستری برای طراحی و اجرای پروژه های جدید و جذاب است که یکی از آنها کاردانو (Cardano) نام دارد. همانطور که با بیت کوین اشنایی داریم که سیستمی است مالی مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین  و اتریوم که از سیستم قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین استفاده میکند و بعد از بیتکوین و اتریوم ارز  کاردانو  از سیستم های بیتکوین و اتریوم به صورت بهینه و کارایی بیشتر استفاده میکند.

معرفی ارز دیجیتال کاردانو

 

پروژه کاردانو در سال 2015 میلادی شروع به فعالیت کرد  و شرکت توسعه دهنده آن IOHK (Input Output Hong Kong)    نام دارد که توسط یکی از بنیانگذاران اتریوم و بیت شیرز (BitShares) به نام چارلز هاسکینسون مدیریت می شود. نام این پروژه برگرفته از نام ریاضیدانی به نام گرولامو کاردانو (Gerolamo Cardano) است که در قرن 16 میلادی زندگی می کرد

کاردانو سیستمی غیرمتمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که توسط توکن ADA تامین می شود. در واقع ارز دیجیتالی است که روی پلتفرم کاردانو مورد استفاده قرار می گیرد. کاردانو مانند اتریوم سیستمی مبتنی بر قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) است و می تواند برای طراحی و ساخت برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) مورد استفاده قرار گیرد با این تفاوت که مقیاس پذیری و امنیت آن توسط ساختاری چند لایه تأمین می شود. این بدان معناست که Cardano از لایه های مختلف برای اهداف متفاوت استفاده می کند یک لایه برای انجام عملیات مالی و مبادله ADA دارد و لایه ای جداگانه برای اجرای قراردادهای هوشمند

کاردانو اولین ارز دیجیتال است که با فلسفه علمی و بر اساس تحقیقات دانشمندان طراحی شده و همین مساله می تواند تا حدی تضمین کننده امنیت آن در زمان های مختلف باشد. هدف کاردانو ایجاد بلاک چینی است که عملکرد بهتری نسبت به بلاک چین های قدیمی تر مانند اتریوم داشته باشد. به این معنی که بتواند تراکنش های بیشتر، با سرعت بالاتر و هزینه های کمتر را پوشش دهد.

چارلز هاسکینسون

چارلز هاسکینسون بر این باور است که:

کاردانو بلاک چین نسل سوم است و بیتکوین و اتریوم به ترتیب نسل اول و نسل دوم تکنولوژی بلاک چین محسوب می شوند.

این پلتفرم از زبان برنامه نویسی انحصاری به نام  هسکل (Haskell) استفاده می کند که بر خلاف اتریوم در برابر خطاهای احتمالی مصون است. با توجه به آینده مبهم و پیچیدگی سیستم های مبتنی بر بلاک چین، انعطاف پذیر بودن پروژه در طول زمان بسیار مهم است.

باید توجه داشته باشیم که cardano و Ada  با هم تفاوت دارند در واقع کاردانو بلاک چینی است که به افراد امکان ارسال و دریافت وجوه را می دهد و توکن ADA نام ارز دیجیتال بومی این شبکه است.

بلاک چین کاردانو به افراد امکان ساخت قراردادهای هوشمند را می دهد و از این لحاظ یکی از رقبای اصلی اتریوم است. قرارداد هوشمند به دو یا چندین نفر امکان ورود به توافق و ساختاری بدون نیاز به واسطه را می دهد، به این معنی که شرایط اولیه تعریف و طراحی می شوند و پس از آن کلیه کارها بصورت خودکار انجام می شود. در واقع برنامه های کامپیوتری هستند که مانند یک قرارداد عمل می کنند و روی بلاکچین ثبت می شوند.

 

 


نظر شما
نام
ایمیل
نظر کاربر