همه چیز در مورد دوج کوین
دوج کوین | ارز دیجیتال دوج کوین

همه چیز در مورد دوج کوین

با پاسخ به سوالات زیر همه چیز را در مورد ارز دیجیتال دوج کوین خواهیم دانست.

 1. داستان و تاریخچه دوج‌کوین چیست؟
 2. دوج‌کوین چه استفاده‌ای دارد؟ 
 3. ارزش دوج‌کوین چقدر است؟
 4. تکنولوژی دوج‌کوین چیست؟
 5. استخراج دوج‌کوین چگونه انجام می‌شود؟
 6. کیف پول‌های دوج‌کوین کدام هستند؟
 7. در چه سایت‌هایی دوج‌کوین خرید و فروش می‌شود؟
 8. آیا دوج‌کوین امن است؟
 9. آینده دوج‌کوین چه خواهد شد؟
   

 

billy markus and jackson palmer

 


داستان و تاریخچه دوج‌کوین چیست؟


در دسامبر سال 2013، هر بیت‌کوین حدود 1080 دلار قیمت داشت و دنیا شروع به جدی‌گرفتن ارزهای دیجیتال کرده بود. اما دو نفر با نام‌های Billy Markus و Jackson Palmer با خود فکر کردند جدی‌گرفتن ارزهای رمزنگاری‌شده توسط دنیا، بیش از حد شده است. آنها معتقد بودند ارزهای رمزنگاری‌شده باید یک سرگرمی باشد و نباید به چشم پول واقعی به آن نگریست. بنابراین تصمیم گرفتند کوین خودشان را با نام دوج‌کوین ایجاد کنند.


dogecoin در 6 دسامبر 2013 ایجاد شد و تصویر سگی که روی این کوین درج شده نیز تصویر سگی با نژاد Shiba Inu (نژاد سگ بومی ژاپن) است.

نام دوج (به انگلیسی Doge) یک میم (به انگلیسی: meme) پرطرفدار مربوط به یک نژاد سگ با عنوان Shiba Inu است و نوع تلفظ آن از یک شو اینترنتی تقلید شده است.

 

Shiba Inu


در اینترنت سروصدای زیادی درباره این کوین جدید ایجاد شد و بسیاری شروع به استفاده از این ارز رمزنگاری‌شده کردند زیرا در آن زمان، هنوز ارزهای زیادی وارد بازار نشده بود و یک ارز تفننی که دارای کاربرانی مشتاق بود یک جاذبه برای بسیاری از افراد به شمار می‌رفت.


بنابراین چیزی که به عنوان یک شوخی محسوب می‌شد کم‌کم کاربران زیادی را به خود جلب کرد. دوج‌کوین را اغلب به عنوان یک ارز دوستانه می‌شناسند زیرا از زمان ایجاد، فعالیت‌های خیرخواهانه زیادی از طریق آن انجام گرفته است.


طرفداران دوج‌کوین خودشان را  Shibes می‌نامند و حتی زبان مخصوص به خودشان را دارند که شامل برخی اصطلاحات شکسته انگلیسی است.
طرفداران دوج‌کوین گروهی خاص هستند که از دوج‌کوین برای اهداف خاصی استفاده کرده‌اند.


دوج‌کوین چه استفاده‌ای دارد؟


کاربران دوج توانسته‌اند  فعالیت‌های خیرخواهانه‌ای در سرتاسر دنیا انجام دهند.
در سال 2014، کاربران دوج‌کوین توانستند 50 هزاردلار آمریکا برای فرستادن تیم سورتمه جامائیکایی به المپیک زمستانی سوچی جمع‌آوری کنند.


در روز جهانی آب (22 مارس 2014)، 30 هزار دلار آمریکا از طریق دوج‌کوین جمع‌آوری شد تا آب تمیز برای یک دهکده در کنیا فراهم شود.


در مارس 2014، کاربران دوج‌کوین توانستند 55 هزار دلار جمع‌آوری کنند و آنرا به راننده‌‌ی مسابقات NASCAR بپردازند تا اسپانسر خودرویی شوند که با تصویر دوج‌کوین رانندگی می‌کرد.


علاوه بر استفاده‌های خیرخواهانه‌ای که از دوج‌کوین می‌شود، طبیعتا افرادی نیز هستند که از آن برای نقل و انتقال پول، معامله‌گری استفاده می‌کنند ولی استفاده اصلی دوج‌کوین به عنوان یک ارز سرگرم‌کننده و برای مقاصد خیرخواهانه است. به همین خاطر بسیاری معتقدند دوج‌کوین را نباید به عنوان یک ارز جدی برای سرمایه‌گذاری قلمداد کرد.


ارزش و قیمت دوج‌کوین چقدر است؟


قیمت بروزشده دوج‌کوین را می‌توانید در بخش قیمت ارز دیجیتال مشاهده نمایید.


در سرمایه‌گذاری صرفا نباید به قیمت ارز توجه کرد. عوامل دیگری مانند ارزش بازار، محدودیت انتشار ارز، جدی بودن پروژه، کاربرد آن و… نیز باید توجه داشت.
برخلاف ارزهایی مانند بیت‌کوین و لایت‌کوین، عرضه دوج‌کوین هیچ محدودیتی ندارد و می‌توان بطور نامحدود دوج‌کوین استخراج کرد به همین خاطر عرضه دوج‌کوین هیچ‌وقت متوقف نمی‌شود و زمانی که عرضه هیچ‌وقت متوقف نشود، شانس چندانی برای افزایش قیمت وجود نخواهد داشت
اما نامحدود بودن عرضه دوج‌کوین، آنرا به یک کوین عالی برای دونیشن(donation ) و بخشیدن تبدیل کرده است.تکنولوژی دوج‌کوین چیست؟


تقریبا همه ارزهای رمزنگاری‌شده مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین هستند. بلاک‌چین‌ها در واقع دیتابیس‌های بسیار بزرگی هستند که به آنها لجر (Ledger) گفته می‌شوند و اطلاعات تراکنش‌ها را نگهداری می‌کنند.


هر تراکنشی که در شبکه دوج‌کوین انجام می‌شود نیز در بلاک‌چین دوج‌کوین ذخیره می‌شود.


با این حال، بلاک‌چین دوج‌کوین در یک کامپیوتر ذخیره نشده و روی کامپیوترهای زیادی در سطح دنیا وجود دارد. به همین دلیل است که به این شبکه‌ها، شبکه‌های غیرمتمرکز می‌گویند زیرا هیچ مرکزیتی وجود ندارد و کسی نمی‌تواند تراکنش‌های دوج‌کوین را دستکاری کند.


نود هایی که صحت موجودی کیف پول‌ها و درستی تراکنش‌ها را بررسی و تایید می‌کنند مقداری پاداش بدست می‌آورند که همان پاداش یا درآمد ناشی از استخراج دوج‌کوین است.استخراج دوج‌کوین چگونه انجام می‌شود؟وقتی یک Node (کامپیوتر متصل به شبکه دوج‌کوین) تلاش می‌کند یک تراکنش دوج‌کوین را تایید کند، وارد فرایندی برای حدس‌زدن یک کد می‌شود. این فرایند را می‌توان مانند یک قرعه‌کشی برای کامپیوترها فرض کرد. در این قرعه‌کشی، کامپیوتر باید کدی که به جدیدترین بلاک‌ از بلاک‌چین دوج‌کوین داده می‌شود را حدس بزند.


هرکامپیوتری که توانست کد صحیح را حدس بزند، 10,000 دوج‌کوین به عنوان پاداش در کیف پول دریافت می‌کند. (طبیعتا کامپیوترها که عقل و هوش ندارند، بلکه این شخص استخراج‌کننده است که این پاداش را در کیف پول خود دریافت می‌کند.)


بلاک‌های شبکه دوج‌کوین هر 1 دقیقه استخراج می‌شوند. یعنی هر 1 دقیقه، یک بلاک به بلاک‌چین دوج‌کوین اضافه می‌شود، بنابراین تراکنش‌های دوج‌کوین می‌تواند در یک دقیقه تایید شوند.


به دلیل وجود سرعت بالا در تایید تراکنش‌هاست که دوج‌کوین را به عنوان ارزی برای پرداخت‌های سریع آنلاین و donation ها استفاده می‌کنند.
استخراج دوج‌کوین نیاز به سخت‌افزار، نرم‌افزار و دانش کافی دارد.کیف پول‌های دوج‌کوین کدام هستند؟کیف پول‌های دوج‌کوین مانند سایر ارزهای رمزنگاری‌شده یک کیف پول الکترونیک هستند که به صورت نرم‌افزاری می‌توانند روی دسکتاپ و موبایل نصب شوند یا بصورت تحت وب وجود داشته باشند.


بنابراین دوج‌کوین فقط در فضای دیجیتال وجود دارد و این کیف پول‌ها هستند که فرایند دریافت، نگهداری و ارسال دوج‌کوین را تسهیل می‌کنند. در واقع کار کیف پول‌ها، نگهداری کلید خصوصی و کلید عمومی (آدرس دوج‌کوین) انجام تراکنش است.


 کلید عمومی (public key) مانند یک آدرس ایمیل یا شماره حساب است که ارزهای رمزنگاری‌شده می‌توانند به آن ارسال شوند. همه می‌توانند کلید عمومی یا آدرس کیف پول شما را ببینند و اشتراک‌گذاری آن برای سایرین هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و مانند این است که شما شماره حساب بانکی خود را به دیگران می‌دهید. ولی کلید خصوصی (private keys) مانند رمز حساب شماست و نباید برای هیچ‌کس فاش شود. هرکس کلید خصوصی یک کیف پول را بدست آورد می‌تواند موجودی آنرا خالی کند.


به طور کلی 4 نوع کیف پول برای دوج‌کوین وجود دارد:


کیف پول‌های نرم‌افزاری


این کیف پول‌ها قابلیت نصب روی کامپیوتر و موبایل را دارا هستند. کیف پول مولتی‌کارنسی Jaxx یکی از این کیف پول‌هاست.


کیف پول تحت وب


ساده‌ترین راه برای استفاده از دوج‌کوین، کیف پول تحت وب این ارز است که می‌توانید در آدرس my.dogechain.info به آن دسترسی داشته باشید.


کیف پول سخت افزاری


کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر نانو اس و KeepKey از ارز دوج‌کوین پشتیبانی می‌کنند.
این کیف پول‌ها امن‌ترین روش برای نگهداری ارز دیجیتال هستند ولی قیمت بالایی دارند.


کیف پول کاغذی


مانند ریپل، بیت‌کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، برای دوج‌کوین نیز امکان ایجاد کیف پول کاغذی وجود دارد.
کیف پول کاغذی در واقع یک برگه کاغذ است که کلید خصوصی و کلید عمومی روی آن پرینت گرفته می‌شود.


در چه سایت‌هایی دوج‌کوین خرید و فروش می‌شود؟صرافی‌های ارزهای دیجیتال و پلتفرم‌های معاملاتی، سایت‌هایی هستند که در آنها امکان خرید و فروش ارز دیجیتال وجود دارد. پلتفرم‌های معاملاتی برای آن دسته از افراد طراحی شده‌اند که مایلند خرید و فروش را به دفعات زیاد انجام دهند (اصطلاحا Trader هستند).


خوشبختانه سایت‌های زیادی هستند که در آن می‌توانید دوج‌کوین را به بیت‌کوین یا اتریوم و سایر ارزها و یا بالعکس تبدیل کنید.

برخی از صرافی‌های آنلاین ایرانی اقدام به خرید و فروش دوج‌کوین با تومان می‌کنند.

بهترین راه برای خرید دوج‌کوین، ابتدا خرید بیت‌کوین و سپس تبدیل آن به دوج‌کوین است. زیرا به این طریق علاوه بر اینکه دوج‌کوین را با نرخ بهتری خریداری می‌کنید، محدویتی در تعداد خرید نخواهید داشت.

خرید و فروش دوج کوینآیا دوج‌کوین امن است؟دوج‌کوین از زمان ایجاد شدن چندین مشکل امنیتی داشته است.


یکی از بزرگترین این موارد، هک‌شدن والت Dogewallet در 25 دسامبر 2014 است که منجر شدن 21 میلیون دوج‌کوین که در آن زمان 12 هزار دلار ارزش داست به سرقت رود.


با این حال، جامعه کاربران دوج‌کوین به همکاری هم 13 هزار دلار جمع‌‌آوری کردند و خسارت کسانی که دوج‌کوین خود را از دست داده بودند جبران شد با وجودیکه هیچ‌کس مسئولیتی در این مورد نداشت.حملات 51 درصدبلاک‌چین‌ها بطور کلی بسیار امن هستند و بلاک‌چین دوج‌کوین هیچ‌وقت هک نشده است (کیف پول‌ها و سایت‌هایی هک شده‌اند ولی آنها هیچ ربطی به هسته اصلی بلاک‌چین ندارد.)


البته یک مشکل در همه بلاک‌چین‌ها وجود دارد که آنرا ریسک حمله 51 درصد ( risk of 51% attacks) می‌نامند.


حملات 51 درصد، زمانی اتفاق می‌افتد که حداقل نیمی از بلاک‌چین تحت کنترل یک شخص یا گروه قرار گیرد. اگر این اتفاق بیفتد، آن شخص یا گروه می‌تواند تراکنش‌های غیرمعتبری به بلاک‌چین اضافه کند. اینکار به منزله کلاهبرداری است و رویدادی بسیار بد برای هر بلاک‌چین محسوب می‌شود و می‌تواند کل اعتماد و اعتبار آن بلاک‌چین را زیر سوال ببرد.وقتی دوج‌کوین راه‌اندازی شد، ریسک حملات 51 درصد برای بلاک‌چین آن وجود داشت. برای جلوگیری از این اتفاق، توسعه‌دهندگان دوج‌کوین در سال 2014 یک فرایند استخراج ادغام شده با لایت‌کوین ایجاد کردند تا به این ترتیب هر دو ارز بتوانند با هم استخراج شوند. به این ترتیب شبکه هر دو ارز امن‌تر می‌شود.


آینده دوج‌کوین چه خواهد شد؟توسعه‌دهندگان دوج‌کوین از سال 2015، تغییرات عمده‌ای در دوج‌کوین ایجاد نکرده‌اند. این موضوع به این معناست که احتمالا دوج‌کوین از سایرین عقب بماند و دلیلی شود تا جامعه کاربران این ارز به سمت پلتفرم‌های پیشرفته‌تری مانند اتریوم و EOS روی بیاورند.


دلیل عدم ایجاد تغییرات در دوج‌کوین، این است که فقط 3 نفر توسعه‌دهنده روی این کوین کار می‌کنند، آنهم بصورت داوطلبانه! دوج‌کوین یک کوین تفننی است ولی این موضوع یک نقطه ضعف نیز محسوب می‌شود زیرا سایر ارزها بطور مداوم در حال پیشرفت و ترقی و اضافه کردن قابلیت‌های جدید هستند ولی دوج‌کوین مدت‌هاست درجا می‌زند.


رشد دوج‌کوین در اواخر سال 2017 و اوایل 2018 نیز صرفا به این خاطر بود که یک خوش‌بینی کلی به بازار ارزهای رمزنگاری‌شده شکل گرفته بود و تقریبا همه ارزها رشد کردند به عبارتی دوج‌کوین فقط به خاطر جو بازار رشد کرده و توسعه، قابلیت جدید یا پیشرفت چشم‌گیری از نظر تعداد کاربرانش نداشته است.
حتی جکسون پالمر یکی از ایجاد کنندگان دوج‌کوین گفته یک تکنولوژی که در سه سال هیچ بروزرسانی نداشته باشد، چندصد میلیون دلار ارزش ندارد.

 


نظر شما
نام
ایمیل
نظر کاربر