همه چیز در مورد اتریم کلاسیک
اتریم کلاسیک | ETC

همه چیز در مورد اتریم کلاسیک

تاریخچه مختصری از پیدایش اتریوم کلاسیک

با همه چیز در مورد اتریم کلاسیک | Ethereum Classic با نام اختصاری ETC اشنا شوید.

تا سال ۲۰۱۶ یک اتریوم وجود داشت، اما  با هک اتریوم در ۱۷ ژوئن سال ۲۰۱۶  اتریوم جدیدی خلق شد و اتریوم قبلی با نام اتریوم کلاسیک  شناخته شد.


بعد از انتشار نسخه اولیه اتریوم، جامعه این ارز دیجیتال تصمیم به ایجاد یک نهاد مستقل جهت سرمایه گذاری و تأمین مالی پروژه‌های مختلف در زمینه ارزهای دیجیتال گرفتند و در ماه مه سال 2016 میلادی یک صندوق سرمایه گذاری به نام DAO (سازمان مستقل غیرمتمرکز) با هدف سرمایه گذاری در پروژه هایی که از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند، بوجود آمد و در حدود 168 میلیون دلار سرمایه اولیه جمع آوری نمود.


در همان زمان مقاله ای منتشر شد که در مورد آسیب پذیری های امنیتی DAO که می توانست دارایی های دیجیتالی را به سرقت ببرد، هشدار میداد. در ماه ژوئن 3.6 میلیون ETH (تقریباً 50 میلیون دلار) از حساب های DAO به سرقت رفت و بدون رضایت صاحبان آنها و به دلیل آسیب پذیری های موجود به حساب های دیگری منتقل شد.


پس از آن اعضای DAO و جامعه اتریوم بحث کردند که در صورت رخ دادن چنین اتفاقاتی چه اقداماتی باید انجام شود تا مشکل حل شود. رأی گیری رخ داد و در ژوئیه سال 2016 مقرر شد یک هارد فورک را در کد اتریوم پیاده سازی و اترها را به یک قرارداد هوشمند جدید منتقل کنند تا از این طریق بتوان ضرر کاربران را جبران نمود.


در زمان بوجود امدن اتریوم کلاسیک  برخی از اعضای جامعه اتریوم هارد فورک را رد کردند و معتقد بودند که امکان تغییر بلاک چین وجود ندارد و تصمیم به استفاده از همان نسخه اصلی اتریوم داشتند. در این هنگام اولین بلوک اتریوم کلاسیک در بلوک شماره 1,920,000 زنجیره اتریوم در تاریخ 20 جولای 2016 توسط استخراج کنندگان تولید شد.


Ethereum Classic جهت اجرای کدهای مختلف در ماشین مجازی اتریوم در تاریخ 25 اکتبر 2016 یک هارد فورک فنی را پشت سر گذاشت تا بتواند حملات DDoS را کاهش دهد. از سوی دیگر هارد فورکی که اوایل سال 2017 میلادی رخ داد توانست با موفقیت  Difficulty Bomb را به تأخیر بیندازد. با فعال شدن این  Difficulty Bomb در شبکه اتریوم، سختی استخراج با افزایش بسیار زیادی همراه شده و عملاً فرآیند استخراج به شدت ناکارآمد و بدون سود می‌شود.


با همه توضیحات بیان شده پروژه Ethereum Classic به طور رسمی توسط بنیاد اتریوم پشتیبانی نمی شود. لازم به ذکر است پروژه در تاریخ 29 ژوئن 2017 در حساب توییتری خود بیانیه عمومی را صادر کرد و در آن اظهار داشت که دامنه وب سایت کیف پول اتریوم کلاسیک به خطر افتاده است. تیم Ethereum Classic در این زمینه با Cloudflare همکاری کرد تا هشداری را برای کاربران صادر کند و آنها را از حملات فیشینگ روی دامنه مطلع سازد. در ژانویه سال 2019 میلادی نیز اتریوم کلاسیک در معرض حملات Double-Spending قرار داشت.

 

خالق اتریوم کلاسیک

 

ویتالیک-بوترین

 

ویتالیک بوترین بوترین از سال 2011، با همکاری در تأسیس و نگارش مقالات مجله بیت کوین، در جامعه خرید و فروش بیت کوین مشارکت داشته است. اما ویتالیک بیشتر به عنوان پسر نابغه طراح اتریوم (دومین پلتفرم ارز دیجیتال باارزش و مشهور دنیا پس از بیت کوین)، شناخته می‌شود.


دارایی وی چیزی حدود 100 میلیون دلار تخمین زده می‌شود. بخشی زیادی از دارایی او در قالب اتریوم است. گفته می‌شود خالق اتریوم، حدود 350 هزار واحد از این ارز دیجیتال را در والت الکترونیکی خود نگهداری می‌کند.


ویتالیک بوترین خالق اتریوم در 31 ژانویه 1994، در شهر کولومنا واقع در استان مسکو کشور روسیه به دنیا آمد. او تا 6 سالگی در روسیه زندگی کرد و سپس والدین او تصمیم گرفتند برای جستجوی فرصت‌های شغلی بهتر به کانادا مهاجرت کنند. زمانی که او کلاس سوم ابتدایی را در یک مدرسه کانادایی سپری می‌کرد، در برنامه ای که مخصوص افراد با استعداد بود، شرکت داده شد. با توجه به اینکه دستیابی به یک جایگاه در این برنامه، به معنای فرصت‌های یادگیری بیشتر بود، به طور ناگهانی از دوستانش جدا شد. در طول این برنامه، ویتالیک متوجه شد که مجموعه خاصی از مهارت‌ها و استعدادهای او، تا حدی مورد توجه اطرافیان و حتی معلمان قرار گرفته است.

او به صورت ذاتی، مستعد ریاضیات و برنامه نویسی بود و علاقه شدیدی به اقتصاد داشت و می‌توانست اعداد سه رقمی را به صورت ذهنی با سرعتی دو برابر بیشتر از میانگین ذهن انسان‌های هم سن خود، جمع کند.

 


اتریم کلاسیک و چگونگی کارکرد ان


Ethereum Classic درست مانند اتریوم کار می کند اگرچه قیمت اتریوم کلاسیک (ETC) و قیمت اتریوم (ETH) به شدت با یکدیگر متفاوت است. زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند در اتریوم کلاسیک همانند اتریوم (solidity) میباشد و به لحاظ زمان ایجاد، سایز و پاداش بلوک ها نیز این شباهت وجود دارد.


این ارز رمزپایه بر پایه الگوریتم اثبات کار (PoW) و قراردادهای هوشمند ساخته شده است، اما سازگاری یا بروزرسانی خود را با کدهای پایه اتریوم به اشتراک نمی گذارد. این بدان معناست به هر میزانی که اتریوم از اثبات کار دور شده و به اثبات سهام نزدیک می شود، این اتفاق الزاماً برای اتریوم کلاسیک رخ نمی دهد مگر اینکه توسعه دهندگان هر کدام آنها را بطور همزمان و مستقل توسعه دهند.

طرفداران اتریوم کلاسیک ادعا می کنند در صورت بروز برخی از هک ها در آینده هیچ منعی برای اتریوم جهت اجرای یک هارد فورک دیگر وجود نخواهد داشت.

 

مزایای اتریوم کلاسیک


   1- اتریوم کلاسیک به چشم انداز اصلی آنچه یک بلاک چین باید داشته باشد، صادق مانده است.


  2-  اتریوم کلاسیک دارای یک رشد با نسبت نمایی است و پتانسیل بالقوه صعود بیشتری برای سرمایه گذاران دارد. به طور طبیعی این پروژه یک سرمایه  گذاری پرخطر است، اما برخی از پشتیبانان تأثیرگذار آن نشان از آینده درخشان این ارز رمز پایه می‌دهند.


   3 -بخش عمده‌ ای از بزرگانی که اتریوم را ساخته‌اند، در کنارش باقی ‌مانده‌اند.


    4-بعد از حمله هکری،DAO احیا شده و پول‌های به سرقت رفته به مالکان واقعی‌ شان بازگردانده است.


معایب اتریوم کلاسیک

 


    1-تیم توسعه دهنده آن دیگر توسعه دهندگان اولیه اتریوم نیستند و این نگرانی همواره وجود دارد که این ارز رمز پایه از اصول ابتدایی خود پیروی نکند.


   2- عده ای از کارشناسان معتقد هستند این پروژه از سوی کسانی حمایت می شود که به طور کلی مخالف پروژه اتریوم هستند.


    3-عدم ‌دسترسی به تمام بروز رسانی‌ های جدیدی که توسط ETH ارائه می‌شوند. هارد فورک با نسخه قبل سازگار نیست، بنابراین هر به روز رسانی که در شبکه اتریوم انجام شود با زنجیره اتریوم کلاسیک سازگار نخواهد بود.


    4-عمده جامعه اتریوم به ETH نقل‌ مکان کرده‌اند.


    5-به‌ عنوان یک تهاجم و حمله به جامعه اتریوم و محلی مملو از کلاهبرداران شناخته شده است.

مقایسه‌‌ی اتریوم با اتریوم کلاسیک

 

بدون تردید  اتریوم بسیار مؤفق‌‌تر از اتریوم کلاسیک میباشد که این امر، با توجه به ارزش آن قابل مشاهده است. اتریوم، نه تنها بین سرمایه‌‌گذاران و ICO ها محبوب است، بلکه بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده جدید نیز پلتفرم خود را بر اساس بلاکچین اتریوم می‌‌سازند.

این نقاط قوت، اتریوم را دومین پروژه‌‌ی ارز رمزی محبوب نموده است. با این وجود، ممکن است که شما همانطور که اتریوم کلاسیک مخالف هارد فورک بود، با آن مخالف باشید.

اگر معتقدید که این اتفاق نباید رخ می‌‌داد، این امکان وجود دارد که افراد بیشتر و بیشتری در بلندمدت موافقت نمایند. یکی از جالب‌‌ترین چیزهایی که بی صبرانه منتظر آن هستیم، ارتقاء احتمالی از اثبات کار به اثبات سهام می‌‌باشد. این امر، مقدار انرژی‌‌ موردنیاز نودها برای تأیید معاملات اتریوم را به طور قابل‌‌توجهی کاهش خواهد داد.

 توسعه‌‌د‌‌هندگان اتریوم در حال کار بر پروتکل‌‌های جدید برای تعویض اثبات سهام آتی خود هستند. این امر، تعداد معاملاتی که بلاکچین اتریوم می‌‌تواند در هر ثانیه پردازش نماید را افزایش خواهد داد. اگر ETC، بر اساس اثبات کار باقی بماند، این تفاوت، بزرگترین تفاوت در فناوری خواهد بود که دو اتریوم تا به حال داشته‌‌اند.


کیف پول اتریوم کلاسیک

 

کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S

Ledger Nano S یکی از بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری موجود در بازار است .
 
این دستگاه شبیه فلش‌‌مموری‌های USB است که یک صفحه‌نمایش OLED روی آن قرار گرفته است. Ledger Nano S بسیار سبک وزن بوده و حمل و نقل آن فوق‌العاده آسان است. رابط کاربری جذابی دارد که کار با آن آسان بوده و روی صفحه‌نمایش کوچک آن قابل مشاهده است. تراکنش‌ها با زدن چند دکمه به راحتی تایید می‌شوند.


به عنوان یک ویژگی امنیتی اضافی امکان تنظیم یک رمز عبور روی خود دستگاه وجود دارد. با این کار یک لایه امنیتی اضافه خواهید داشت که هر بار بعد از وصل کردن آن به کامپیوتر باید از آن رمز عبور استفاده کنید.


اترهای شما به صورت آفلاین درون این محصول نگه‌داری می‌شود و با استفاده از کلید‌های شخصی‌اتان می‌توانید تراکنش‌ها را تایید کنید.


 Ledger Nano S  در بخش بک آپ نیز قابلیت پشتیبان گرفتن از Seed توسط کمپانی سازنده ارائه می‌شود که در صورت گم کردن دیوایس می‌توانید کوین‌های خود را بازگردانی کنید.


Ledger Nano S از اتریوم و اتریوم کلاسیک پشتیبانی کرده و تنها 16.2 گرم وزن دارد.

کیف پول سخت‌افزاری Trezor

این کیف پول طراحی شده است که شدیدا قابل حمل باشد. اگر می‌خواهید از محصولی استفاده کنید که امتحانش را پس داده است، Trezor چیزی است که به دنبال آن هستید. این دیوایس به پورت USB شما متصل شده و اترهای شما را از طریق MyEtherWallet ذخیره می‌کند.
 
یک صفحه‌نمایش OLED بسیار زیبا روی آن تعبیه شده است که می‌توانید با آن تراکنش‌هایی که انجام می‌دهید را مشاهده کرده و به راحتی جزییات مربوطه را تایید کنید. این دستگاه همچنین کلیدهایی دارد که با استفاده از آن‌ها بتوانید تراکنش‌ها را تایید کنید که امنیت آن از این طریق بالاتر می‌رود.


در بحث امنیت نیز Trezor ویژگی‌هایی دارد که می‌توانید به راحتی به آن تکیه کنید.


اول از همه اینکه این دستگاه به کاربران تاییدیه دو مرحله‌ای را ارائه می‌دهد. دوما تمام تراکنش‌هایی که انجام می‌شود باید از طریق دکمه‌های فیزیکی زیر صفحه‌نمایش تایید شوند؛ یعنی بدون حضور خود دستگاه هیچکس به اترهای شما دسترسی ندارد. آخرین ویژگی امنیتی که Trezor را امن می‌کند این است که یک بسته ریکاوری وجود دارد و می‌توانید در صورت گم کردن دستگاه از آن برای بازیابی کوین‌هایتان استفاده کنید.


طراحی ظاهری آن نیز بسیار عالی است. Trezor کوچک بوده و بسیار قدرتمند و با کلاس به نظر می‌رسد. نکته‌ای که در مورد آن جذاب خواهد بود این است که به راحتی در کف دست شما جای می‌گیرد. Trezor ضد آب بوده و حمل و نقل آن بسیار آسان است.


استفاده از آن نیز به طرز عجیبی آسان است.


تنها کاری که باید بکنید این است که دستگاه را به کامپیوتر وصل کرده و با توجه به دستورالعمل جلو بروید. با توجه به اینکه تنها دو دکمه، یکی برای تایید تراکنش و دیگری برای رد کردن آن، وجود دارد، کار با Trezor برای افراد تازه‌‌کار آسان است. قیمت این دستگاه بالاتر از لجر نانو اس است ولی در برابر ویژگی‌ها و امنیت دارایی‌های شما هزینه کردن این مقدار پول ارزش دارد.

 

کیف پول سخت‌افزاری Ballet

Ballet Hardware wallet از 23 ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند.

این کیف پول برخلاف سایر کیف پول‌های سخت افزاری، الکترونیکی نیست.

 

کیف پول نرم‌افزاری Atomic Wallet


Atomic Wallet یک کیف پول عالی برای ذخیره‌سازی اتریوم و بیش از 300 کوین و توکن دیگر است.
این کیف پول به امنیت شما اهمیت زیادی می‌دهد.


با نصف این کیف پول، کلیدهای خصوصی درون سخت‌افزار خود کاربر ذخیره شده و توسط هوش مصنوعی تولید می‌شوند.


علاوه بر آن‌ کاربران می‌توانند هر توکن با بیس اتریوم را به کیف پول خود اضافه کنند. نرم‌افزار این کیف پول برای ویندوز، MacOS، اوبونتو، دبیان و فدورا در دسترس بوده و اپلیکیشن موبایلی آن نیز برای اندروید و IOS در اختیار کاربران قرار گرفته است.


Atomic Wallet رابط کاربری خوبی دارد و با استفاده از آن می‌توانید کوین‌های خود را به دیگر ارزهای دیجیتال چنج کنید.
در ضمن علاوه بر تمام این قابلیت‌ها امکان خرید مستقیم اتر از این کیف پول نیز وجود دارد.

 

کیف پول MyEtherWallet


MyEtherWallet یک رابط نرم‌افزاری است که به شما این امکان را می‌دهد تا برای اتریوم و دیگر توکن‌های ERC-20 به صورت آفلاین و کاملا امن کیف پول بسازید.
با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید کیف پول خود را پرینت گرفته و به دور از دسترس هرکسی پنهان کنید؛ با این روش امنیت دارایی‌های شما تضمین شده است.کیف پول Jaxx

والت Jaxx پلتفرمی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که ارزهای دیجیتال بسیار زیادی از جمله اتریوم و اتریوم کلاسیک را پشتیبانی می‌کند.
نکته فوق‌العاده در مورد Jaxx این است که کلید‌های شخصی را درون سرور خود ذخیره نکرده؛ بلکه در سخت‌افزاری که خود شما انتخاب می‌کنید؛ نگه‌داری می‌کند. ویژگی دیگری که Jaxx را دوست داشتنی‌ می‌کند؛ قابلیت همگام سازی آن با 9 پلتفرم مختلف است؛ یعنی مهم نیست که از چه دیوایسی استفاه می‌کنید؛ حساب و تراکنش‌های شما در هر پلتفرمی قابل مشاهده است.

کیف پول Exodus

یک رابط کاربری فوق‌العاده با طراحی عالی باعث می‌شود که Exodus تبدیل به یکی از بهترین انتخاب‌های شما برای ذخیره اترهایتان شود.
با وجود اینکه کل نرم‌افزار اوپن سورس نیست؛ اما برخی بخش‌های آن این ویژگی را دارند. Exodus فقط روی کامپیوتر‌های دسکتاپ در دسترس بوده و تنها از اتریوم پشتیبانی می‌کند و اتریوم کلاسیک جایی در میان کوین‌های آن ندارد.


Exodus کلیدهای شخصی شما را در جایی که شما انتخاب می‌کنید ذخیره می‌کند که خیال شما را از بابت امنیت آن راحت می‌کند.
این کیف پول همچنین یک قابلیت برای تبدیل اترهایتان و چنج کردن آن‌ها دارد


نظر شما
نام
ایمیل
نظر کاربر