همه چیز در مورد 0X یا ZRX
زیرو ایکس | ZRX

همه چیز در مورد 0X یا ZRX

 

زیرو ایکس (0X) چیست؟

زیرو ایکس (0X) پروتکلی است که به صورت متن باز و برای به انجام رساندن مبادلات غیرمتمرکز، روی بلاکچین اتریوم قرار دارد.

زیروایکس (0X) با نماد معاملاتی (ZRX) شناخته می‌شود.

زیروایکس (0X) به دنبال ایجاد ارتباط بهتر با برنامه‌های غیرمتمرکز است و از ایجاد حباب قیمتی در شبکه جلوگیری میکند. از موارد  مثبت زیرو ایکس (0X) می‌توان به حل مشکل کارمزدهای بالا در صرافی‌های غیرمتمرکز اشاره کرد. توسعه‌دهندگان zero x معتقدند که در آینده ایی نزدیک، هزاران توکن اتریوم نیاز به جلب اعتماد برای مبادله وجود خواهد داشت.

ارزدیجیتال zero-x را نمی‌توان استخراج کرد. زیرو ایکس (0X) با نماد ZRX یک پلتفرم ایجاد صرافی غیرمتمرکز محسوب می‌شود که به وسیلۀ سیستم قراردادهای هوشمند اتریوم اجرا می‌شود.

همان‌طور که گفته شد zero x کارمزدی ندارد و رایگان است و در آن می‌توانید بدون داشتن محدودیت، توکن ERC20 را مبادله کنید. این پروتکل به زبان برنامه‌نویسی Solidity نوشته شده است.
اولین موضوعی که زیرو ایکس قصد پرداختن به آن را دارد، پرهزینه بودن، کندی و عدم نقدینگی سایر مبادلات غیرمتمرکز است. به جای ضبط هر تراکنش (سفارشات و تغییرات جدید) روی بلاک چین، پروتکل زیرو ایکس قبل از ارسال سفارشات درون زنجیره‌ای برای تسویه، منتظر می‌ماند تا تمام سفارشات خارج از بلاک چین تسویه شوند.
ارز دیجیتال زیرو ایکس عرضه توکن‌هایش را به یک میلیارد عدد محدود کرده است. 500 میلیون از توکن‌های آن به صورت عمومی از طریق عرضه اولیه، به مبلغی معادل 24 میلیون دلار اتریوم فروخته شد.


تاریخچه 0X


در اکتبر سال 2016، زیروایکس (0X) در شهر سان فرانسیسکو توسط ویل وارن (Will Waren) و امیر بندیلی (Amir Bandeali) تأسیس شد. امیر بندیلی به عنوان مدیر فناوری و ویل وارن به عنوان مدیر اجرایی، برای تأسیس زیروایکس (Ziro X) تلاش نموده‌اند. این دو فرد معتقدند که می‌توان هر دارایی همچون طلا، پول واقعی، املاک و… را به عنوان یک توکن در بلاکچین اتریوم ذخیره کرد. با توکن کردن هر دارایی، حجم توکن‌ها افزایش می‌یابد و برای مبادله کردن این توکن‌ها، دیگر نیازی به شخص ثالث نیست.

 

Will warren & Amir bandeali

 

در تاریخ 16 ژوئیه سال 2017، زیروایکس (0X) عرضۀ اولیه خود را به اتمام رساند و توانست 24 میلیون دلار اتریوم جمع‌آوری کند.
بنگاه‌های سرمایه‌داری مختلفی، از زیروایکس (0X) حمایت کرده‌اند که در زیر تعدادی از انها نام برده ایم :

    Polychain Capital
    Blockchain
    Pantera Capital
    Capital
        


کیف پول مناسب زیرو ایکس


    my ether wallet
    ledger
    trezor
    Mapping
    ethereum mist dapp

 


تفاوت صرافی متمرکز و غیرمتمرکز


 در صرافی متمرکز، یک شخص ثالث وجود دارد. این شخص به تکمیل شدن معاملات کمک می‌کند و مورد اعتماد افراد خریدار و فروشنده است زیرا در هنگام ثبت سفارش، دارایی خود را به او می‌سپارند. این کار مثل فرآیند کار بانک است. همان‌طور که می‌دانید مردم به بانک‌ها اعتماده دارند و دارایی خود را به آنها می‌دهند. کاربرد صرافی‌های متمرکز این است که پول فیات را به رمزارز و با لعکس تبدیل می‌کنند .


همچنین، از صرافی متمرکز می‌توان برای تبدیل دو رمزارز به یکدیگر نیز استفاده کرد.

نوع دیگر صرافی‌ها، صرافی غیرمتمرکز است. در صرافی‌های غیرمتمرکز، شخص ثالث وجود ندارد. این صرافی‌ها با فراهم ساختن یک محیط امن، به شما این امکان را می‌دهند که به راحتی به انجام معاملات خود بپردازید. در صرافی‌های غیرمتمرکز، دارایی شما بلوکه نمی‌شود و همۀ معاملات شما بر اساس قراردادهای هوشمند انجام می‌گیرند.

پس تفاوت اصلی صرافی غیرمتمرکز با صرافی متمرکز در وجود داشتن یا نداشتن یک شخص ثالث میباشد.روش کار زیرو ایکس

ZRX

 اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز معاملات خود را با استفاده از قراردادهای هوشمند بلاکچین اتریوم انجام می‌دهند و همۀ پیشنهادات معامله و تبادلات دراین قراردادهای هوشمند انجام می‌گیرد. گفته شد که در صرافی غیرمتمرکز، سرمایه‌گذاران همیشه کنترل سرمایه‌‌هایشان را در اختیار دارند و احتیاجی به سپردن دارایی‌شان به اشخاص واسطه ندارند.

در پروتکل زیروایکس (0X)، هدف، ارتقای صرافی‌های غیرمتمرکز است. بنابراین معامله‌کنندگان پیشنهادات خود را مستقیم و بدون واسطه انتشار می‌دهند.

فقط آن دسته از معاملاتی روی زنجیره قرار می‌گیرند که همۀ دستورات تبادلشان کامل و آماده انتشار باشد.

پس تراکنش‌ها فقط هنگامی از طریق شبکه بلاکچین مدیریت خواهند شد که تبادلی انجام گیرد و همین امر باعث می‌شود که کاربران هزنیه‌های اضافی یا همان کارمزد  تراکنش خود را کمتر کنند.


zero x برای دستیابی به این هدف از  پخش‌کننده یا Relayer  استفاده می‌کند.

پخش‌کننده‌ها مسئولیت انتشار پیشنهادات از طریق لیست پیشنهادات عمومی و خصوصی را دارند. (Relayer) ها با میزبانی کردن از لیست پیشنهاداتِ معامله موجب می‌شوند که نقدینگی به شبکه وارد شود و در واقع همچون یک صرافی عمل می‌کنند.


با این حال، یک پخش‌کننده برخلاف یک صرافی، توانایی تبادل را ندارد و برای انجام دقیق تراکنش‌ها، باید کسی که پیشنهاد می‌دهد آن را به صورت کامل پر کرده و همچنین آن را امضا کرده باشد. به پخش‌کننده‌ها نیز در عوض تسهیل این تبادل، رمزارز رایج شبکه Zero x یعنی ZRX داده می‌شود.


زمانی که یک تبادل از طریق یک پخش‌کننده انجام می‌گردد، پیشنهاد انتشاریافته Broadcast Order نام می‌گیرد.


پیشنهادات انتشاریافته توانایی ثبت پیشنهاد در شبکه و پرکردن پیشنهادات را به همگان می‌دهند. ارز دیجیتال زیرو ایکس پیشنهادات همتا به همتا (Point-to-Point) را به وجود می‌آورد که این پیشنهادها توسط ایجاد‌کننده‌ای خاص برای فردی خاص ایجاد می‌شود. این پیشنهادات به دو طرف این امکان را می‌دهد که از طریق ابزارهای ارتباطی همچون ایمیل، پیام‌رسان فیسبوک و غیره، به طور مستقیم سرمایه‌‌شان را مبادله کنند. بنابراین زمانی که یک ایجادکننده، پیشنهادی را به این روش ارسال می‌کند، فقط یک دریافت‌کنندۀ خاص توانایی پذیرش آن را دارد و این‌گونه از به سرقت رفتن دارایی توسط شخص ثالث جلوگیری می‌شود.

توکن بومی پروتکل زیروایکس (ZRX) با دو هدف اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هدف اول پرداخت کارمزد به Relayer ها است. آنها با استفاده از پروتکل زیروایکس مبادلات غیرمتمرکز رمزارزی را ایجاد می‌کنند.

هدف دوم حکمرانی غیرمتمرکز این پروتکل است. بدین معنا که آنهایی که توکن‌های زیرو ایکس را نگهداری می‌کنند، کنترل کامل تغییرات پروتکل زیروایکس در طول زمان را در اختیار دارند.

 


کمیل احمدی
نویسنده : کمیل احمدی
نویسنده اخبار ارز های دیجیتال و علاقهمند به ترید مارکت
نظر شما
نام
ایمیل
نظر کاربر