دلار دیجیتال
دلار-دیجیتال | کاغذ-سفید

دلار دیجیتال

این مقاله برخی مواردی را که یک دلار دیجیتال در نظر می گیرد و آنچه را که به جلو سوق می دهد ، شرح می دهد

 

اوراق سفید یا وایت پیپر(white paper)

کاغذ سفید

صاحب نظران ایالات متحده که در حال تولید دلار دیجیتالی هستند ، یک کاغذ سفید را برای اهدافی در بانک مرکزی ارزهای دیجیتال ایالات متحده  منتشر کرده اند.

در تاریخ 28 ماه مه ، پروژه دلار دیجیتالی یا کاغذ سفید منتشر شد، یک سند 30 صفحه ای که جزئیات برنامه های احتمالی بانک مرکزی ارزهای دیجیتال (CBDC) را نشان می دهد. کاغذ سفید یک اندیشه نوپا در جهت پیشبرد توسعه دلار دیجیتال میباشد

پروژه و اصول کاغذ سفید جدید

این مقاله  برخی مواردی را که یک دلار دیجیتال در نظر می گیرد و آنچه را که به جلو سوق می دهد  شرح می دهد.

پروژه دلار دیجیتال توسط رهبران سابق کمیسیون معاملات کالا و شرکت خدمات حرفه ای اکسنچر( Accenture) تأسیس شده است. یکی از این بنیانگذاران ، دانیل گورفین ، رئیس دفتر فن آوری پیشرفته CFTC تا پاییز گذشته است

دانیل گورفین

گورفین به Cointelegraph گفت :

کاری که ما سعی کرده ایم از طریق پروژه دلار دیجیتال انجام دهیم ، اقدام به کاتالیز کردن یا تسریع کردن است و این مقاله یک گام اساسی در این جهت است".

 

گورفین ضمن اشاره به دسته بندی  طیف گسترده‌ای از مواردی  که یک دلار دیجیتال می‌تواند باعث تسهیل  آنها شود، در خصوص برنامه‌های آزمایشی افزود:

تست ها  می‌توانند در بخش‌ها و مراحل مختلف انجام شوند که همه آنها وابسته به یک  موضوع کلی هستند. مثلا ، بررسی توکنیزاسیون (تبدیل یک دارایی مانند خانه به تعداد زیادی توکن) و تأثیر آن بر دسترسی و بررسی مالی و  همچنین می‌توانید به‌طور تفکیک شده  برنامه‌های مربوط به امور و منافع  دولت و چگونگی گستردن  آن را به افراد در نظر بگیرید.

تمرکز و حفظ حریم خصوصی

با رعایت تمایل پروژه برای کار در مرزهای نظارتی موجود ، صریحاً به دنبال ارتقاء سیستم پولی فعلی ایالات متحده نیست. چندین بار به حفظ قالب ارزهای جاری از فدرال رزرو به مؤسسات مالی و سپس برای عموم اشاره می کند:

" یک دلار دیجیتال از طریق معماری دو لایه موجود در بانکهای تجاری و واسطه های تنظیم شده توزیع می شود. "

در حالی که برخی از قوانین اخیر خواستار دسترسی مستقیم مصرف کننده به حساب های فدرال رزرو شده است ، گورفین ساختار پیشنهادی پروژه دیجیتال دلار را بعنوان تلاشی برای عدم تمرکز توضیح داد:

"با تکیه در درجه اول به بخش خصوصی و تنظیم بانک ها و فرستنده های پول یک رویکرد بسیار بهتر به نظر می رسد. راه حل های عمومی فقط در صورتی معقول و منطقی خواهد بود که اشکالات و مشکلات باقی مانده برای حل آن وجود داشته باشد. اگر به راه توسعه فدرال رزرو توجه کنید ، متوجه میشوید که این تلاشی برای تمرکززدایی در سیستم بانکی فدرال و تصمیم‌گیری‌های مربوطه بوده است "

کاغذ سفید به طور مشابه خواستار فعالیت هر دلار دیجیتالی در شرایط فعلی مشتری یا مشتری های خود می باشد. در همان زمان ، هم کاغذ سفید و هم بنیانگذاران پروژه از لحاظ تاریخی حریم خصوصی را به عنوان یک نگرانی اصلی ذکر کرده اند. براساس اصلاحیه چهارم و همچنین آئین نامه آینده ، این موضوع هنوز تعیین نشده است.

"این منطقه بسیار مهم است. در نهایت ، اینها گزینه های سیاستی است که باید توسط دولت انجام شود. من فکر می کنم آنچه که معرفی شده است قابل قبول است و این مدل با الگوبرداری از خصوصیات پول نقد فیزیکی طراحی شده است. "

 

همه گیری COVID-19 صحبت های زیادی را در مورد چگونگی تنظیم مجدد سیستم مالی برای پاسخگویی بیشتر مطرح کرد ، از جمله تعدادی لایحه قانونی برای عرضه دلار دیجیتال اشاره کرد. 

منبع : کوین تلگراف

مترجم:احمد رضا معانی