استخراج زیکش
زیکش | استخراج-زیکش

استخراج زیکش

نحوه ماینینگ زدکش مانند ارز بیت‌کوین است ولی الگوریتم استخراج زدکش با بیت کوین تفاوت دارد. زدکش از الگوریتم Equihash استفاده می‌کند.

چگونه زیکش استخراج کنیم؟

 

نحوه ماینینگ زیکش مانند بیت‌وین است ولی الگوریتم استخراج زیکش با بیتکوین تفاوت دارد. زیکش از الگوریتم Equihash استفاده می‌کند.

روش های استخراج زیکش


زیکش برای مخفی نگه داشتن تراکنش‌ها از تکنیک‌های رمزنگاری پیشرفته‌ (Zero-Knowledge Proofs) استفاده می‌کند. تراکنش‌های زیکش در بلاک چین عمومی منتشر می‌شوند اما آدرس گیرنده، فرستنده و مقدار تراکنش بصورت محرمانه باقی می‌ماند. همچنین این قابلیت در زیکش وجود دارد که تراکنش کاربران در صورت تمایل انها به صورت عمومی  نیز انجام شودتکنیک های استخراج زیکش(ZCash)


فرایند استخراج مرقون به صرفه  زیکش به شرح زیر اعلام میگردد :

۱- دستگاه‌های مخصوص  (ASIC) یا ریگ کامپیوتری
۲- ایجاد کیف پول زیکش برای  نگهداری  زیکش‌های استخراج شده
۳- شروع استخراج با اجرای نرم افزارهای مورد نیازاستخراج زیکش با دستگاه‌های (ASIC)

 

کلمه ASIC مخفف Application-specific integrated circuit به معنای مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است. به عبارت دیگر، یک تراشه ا‌سیک، برای یک هدف یا استفاده خاص طراحی شده است. با توجه به این موضوع، یک ا‌سیک می‌تواند برای هر دستگاهی استفاده شود اما امروزه کاربرد اصلی این ایده را در دستگاه‌های استخراج می بینیم.

ماینینگ زیکش
 
این دستگاه‌ها و تراشه‌ها، قدرتی چندین برابر کارت گرافیک دارند و از نظر میزان مصرف برق، فضا و گرمایش، بسیار کارآمد تر هستند. بنابراین سرمایه داران می‌توانند از این دستگاه‌ها به طور گسترده  برای استخراج و کسب درامد استفاده کنند.
 
راه اندازی دستگاه‌های ا‌سیک به سادگی قابل انجام میباشد.
 
پس از اعلام شرکت بیت مین در ماه می ۲۰۱۸ مبنی بر تولید دستگاه اِسیکی که قابلیت استخراج با الگوریتم Equihash را دارد، اولین اِسیک برای استخراج زیکش در ماه ژوئن به بازار عرضه شد. این دستگاه Antminer Z9 Mini بود که قدرتی معادل ۱۰KSol/S و مصرف برق ۳۰۰ وات داشت، یعنی با فراهم کردن دو ریگ قدرتمند هم به پای این دستگاه نمی‌توانستید برسید. پس از عرضه این دستگاه، دستگاه‌های قدرتمند دیگری نیز به به بازار عرضه شدند که سبب کاهش قیمت Z9 mini از ۲۰۰۰ به ۸۵۰ دلار شد.
نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اسیک‌ها نیاز به نرم‌افزار ندارند و خود دستگاه دارای رابط کاربری برای پیوستن به استخر استخراج است.
 
همچنین توجه داشته باشید که با عرضه دستگاه‌های قدرتمندتر اسیک، سختی شبکه تغییر زیادی خواهد کرد و قبل از خرید این دستگاه‌ها تاریخ عرضه دستگاه‌های جدید و تغییرات سختی شبکه را در نظر داشته باشید.


 
جمع آوری ریگ استخراج


عمده استخراج زیش هنوز با کارت گرافیک انجام می‌شود. برای استخراج به صرفه زیکش از طریق کارت گرافیک باید یک ریگ استخراج کارت گرافیک تهیه کنید. ریگ به معنای جمع اوری یک سیستم میباشد. ریگ کارت گرافیک در واقع مشابه با کیس کامپیوترهای خانگی اما با تعداد کارت گرافیک های بالاست.
به طور کلی یک ریگ استخراج شامل قطعات سخت‌ افزاری زیر می‌شود :


1-    کارت های گرافیک قدرتمند
اصلی ترین بخش ریگ استخراج، کارت گرافیک های آن است. شما به مجموعه‌ای از کارت گرافیک های قدرتمند برای استخراج به‌صرفه زیکش نیاز دارید.
توجه داشته باشید که به جای خرید تعداد زیادی کارت گرافیک با توانایی پایین ، چند کارت گرافیک قدرتمند تهیه کنید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که همه کارت گرافیک های خود را از یک برند انتخاب کنید.
با جستجوی هر کارت گرافیک در اینترنت می توانید قدرت هش آن را بدست آورده و سپس با وارد کردن آن در ماشین حساب استخراج سایت ارز دیجیتال، سود تقریبی خود را محاسبه کنید.
توجه: هش ریت هر کارت گرافیک در الگوریتم های مختلف، متفاوت است. مثلا کارت گرافیک GTX 1080Ti در الگوریتم زیکش قدرت هش حدود ۷۰۰Sol/S را دارد و در الگوریتم مونرو (CryptoNight V7)، قدرت هشی حدود ۸۴۰H/S دارد. به این موضوع دقت داشته باشید تا در محاسبه سود دچار اشتباه نشوید.


2-    شاسی

شاسی ریگ
شاسی وسیله ای برای سوار کردن قطعات ریگ روی آن است. شما می توانید شاسی را به صورت آماده تهیه کنید و یا خودتان اقدام به ساخت آن کنید. شاسی باید به گونه‌ای باشد که قطعات مخصوصاً گرافیک‌ها به خوبی روی آن پیچ شوند و نامتعادل نباشند.


3-    پاور 


برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات این بخش را بسیار جدی بگیرید. برای سیستم های خانگی یک منبع تغذیه ۳۰۰-۵۰۰ وات کفایت می کند. اما برای چند کارت گرافیک نیاز به پاور یا پاورهای قدرتمند دارید. مثلا برای شش گرافیک قدرتمند پاوری بالای ۱۲۰۰ وات نیاز است. برای انتخاب پاور مناسب حساس باشید


4-    RAM
استخراج به رم زیادی نیاز ندارد. یک رم  DDR34gb کافی است. اگر می‌خواهید بیشتر از استخراج از سیستم خود کار بکشید می‌توانید یک رم ۸ گیگابایتی تهیه کنید.


5-    CPU
برای استخراج با کارت‌های گرافیک نیاز به CPU خیلی قدرتمندی نیست. یک CPU متوسط که به مادربرد شما متصل شود کافیست.


6-    هارد SSD
برای نصب سیستم عامل و اجرای نرم افزارهای استخراج به یک حافظه نیاز دارید. یک هارد ۱۲۰ گیگابایتی SSD برای شما کافی است. البته در صورتی که قصد دارید به‌صورت جداگانه و بدون پیوستن به استخرهای استخراج ماین کنید، باید کل بلاک چین زیکش را دانلود کرده و از اینکه در آینده چه حجمی برای این بلاک چین نیاز خواهد بود، برای خود برآوردی داشته باشید.


7-    کابل های مورد نیاز
برای اتصالات مختلف در ریگ به کابل های مناسب نیاز دارید که در بازار فراوان است. کابل های PCI Express USB برای ایجاد اتصال بین گرافیک‌ها و مادربرد حتماً مورد نیاز است.


8-    مادربرد
و در آخر به یک مادربرد مناسب برای اتصال قطعات نیاز دارید. برای اتصال چند کارت گرافیک باید از مادر برد با اسلات‌های PCI Express مناسب استفاده کنید.


9-    اینترنت
استخراج به اینترنت خیلی پرسرعتی نیاز ندارد اما پایدار بودن و عدم قطعی آن مهم است. بهترین نوع اینترنت برای استخراج اینترنت Adsl است که اگر خط تلفن ثابت داشته باشید، می توانید از طریق مخابرات یا شرکت های خصوصی سرویس Adsl خود را فعال کنید. سرعت اینترنت ۲ تا ۴ مگ برای استخراج مناسب است.
برای اتصال به Adsl نیاز به یک مودم دارید. یک مودم ساده و بادوام کافی است. با کابل Ethernet می‌توانید مودم خود را به کارت شبکه مادربرد متصل کنید. توجه داشته باشید باید تا حد امکان قطعی و وصلی مودم را کم کنید زیرا قطعی و وصلی فرایند استخراج را با مشکل مواجه می کند.
استخراج حجم زیادی را مصرف نمی‌کند.


اسمبل قطعات

اسمبل قطعات
حالا باید قطعات را روی مادربرد و شاسی سوار کنید. این کار تقریبا ساده است اما پیشنهاد می‌شود تا با یک کارشناس این کار را انجام دهید. ویدیوهای زیادی هم در یوتوب وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. فقط کافیست عبارت «mining rig assembly» را در یوتیوب جستجو کنید.
نصب سیستم عامل و درایورها
شما می‌توانید از سیستم عامل های ویندوز، مک و لینکوس برای اجرای نرم افزارهای استخراج استفاده کنید. پیشنهاد ما نصب ویندوز ۱۰ است. به دلیل نداشتن درایور DVD، ویندوز را باید از طریق فلش مموری نصب کنید. ویندوز را با نرم افزارهای ISO روی فلش بریزید. سیستم خود را به برق و یک مانیتور متصل و آن را روشن کنید. از طریق بوت USB می‌توانید ویندوز را نصب کنید. درایورهای مورد نیاز کارت گرافیک و همچنین کارت شبکه را روی ویندوز نصب کنید.