افرادی که احتمال دارد ساتوشی ناکاماتو باشند
خالق-بیتکوین | ساتوشی-ناکاماتو

افرادی که احتمال دارد ساتوشی ناکاماتو باشند

حدود یازده سال قبل در 3 ژانویه 2009، شبکه بیت کوین به عنوان یک نرم افزار متن باز بدون فاش شدن خالق ان طراحی شد. افراد زیادی به دنبال ان بودند تا شاید بتوانند خالق بیتکوین را شناسایی کنند

 

افرادی که احتمال دارد ساتوشی ناکاماتو باشند

حدود یازده سال قبل در 3 ژانویه 2009، شبکه بیتکوین به عنوان یک نرم افزار متن باز بدون فاش شدن خالق ان طراحی شد. افراد  زیادی به دنبال ان بودند تا شاید بتوانند خالق بیتکوین را شناسایی کنند

 

 اما هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو:

 

با وجود اینکه شخصیت ساتوشی ناکاموتو ناشناخته باقی مانده، با این‌حال چیزی از کنجکاوی و تحقیق درمورد گذشته آن کم نکرده است

در مقالات و پست‌هایی که از طریق ناکاموتو منتشر شده، دیده می‌شود که انگلیسی به‌کار برده شده کاملاً بی‌نقص و عالی است و این موضوع شک‌هایی درمورد اصلیت ژاپنی این فرد یا گروه ایجاد می‌کند. درواقع کدهایی که به زبان انگلیسی نوشته شده، بسیار حرفه‌ای هستند و از همین رو برخی معتقدند که ناکاموتو در حقیقت انگلیسی زبان است

مقالات و پیام هایی که از این حساب کاربری منتشر شده اند با ساعت انگلستان هم خوانی دارند و همین مساله این شک را ایجاد میکند که این شخص ژاپنی نباشد .

 

نیک زابو

نیک زابو

در دسامبر ۲۰۰۵، آقای زابو در وبلاگ شخصی خود یک پست جدید بدون نام منتشر کرد، و در آن به توصیف ایده‌ی ساخت یک ارز دیجیتال بدون نیاز به واسطه یا شخص ثالث پرداخت. وی در بخشی از این پست نوشت: «به طور خلاصه باید گفت که مشکل این است که پول ما در حال حاضر به حضور و اعتماد یک شخص ثالث وابسته است. همانطور که شاهد تورم و سقوط ناگهانی ارزش این پول‌ها در طول قرن بیستم بوده‌ایم که این یک وضعیت ایده‌آل نیست. در ادامه‌ی متن متوجه می‌شویم که زابو نسبت به نقاط ضعف ذاتی سیستم پولی متمرکز فعلی بسیار نگران است. وی در ادامه‌ی پست خود به توضیح یک پروتکل جدید و جزئیات مربوط به آن می‌پردازد

پیشنهاد من برای ارز بیت گلد این است که برپایه‌ی محاسبه‌ی رشته‌های بیت که از مجموعه‌ی بیت‌های چالش برانگیز گرفته شده‌اند، باشد. این کار با استفاده از توابعی صورت می‌گیرد که نام‌های مختلفی دارد، از جمله عملکرد پازل کلاینت، اثبات عملکرد کار و یا عملکرد معیار ایمن

پس از اینکه زابو توضیح داد که بیت گولد چطور از یک زنجیره غیر قابل جعل پذیری استفاده خواهد کرد به سیستم قابل استفاده مجدد  توسط فینی استناد کرد و تاکید نمود به پولی نیاز داریم که تحت تاثیر تورم قرار نگیرد.

 

دورین پرنتیس

دورین پرنتیس

دومین شخصی که گمان می‌رود خالق بیت کوین باشد، فردی است ژاپنی-آمریکایی به نام دورین پرنتیس ساتوشی ناکاماتو که در امریکا زندگی میکند و اسم اصلی او ساتوشی ناکاماتو میباشد.

اولین بار روزنامه نگاری با نام لیا مک گرث گودمن در مقاله ایی از ناکاماتو به عنوان فیزیکدان دانشگاه کلی پولی نام برد.ابزرگ‌ترین مدرکی که در گزارش گودمن وجود دارد، به مصاحبه‌ای اشاره می‌کند که ناکاموتو درمورد بیت کوین پاسخ می‌دهد و می‌گوید «این موضوع دیگر به من ارتباطی ندارد و نمی‌توانم چیزی بگویم. حال، به دیگران واگذار شده و آن‌ها مسئولیت آن را به عهده دارند. من دیگر ارتباطی با آن‌ها ندارم

 

دیوید کلیوند

دیوید کلیوند

 

 

به‌طور قطع می‌توان گفت که دیوید کلیمن (David Kleiman) در پروژه بیت کوین و حداقل مراحل آغازین آن نقش داشته است. این همکاری به شروع کار بیتکوین برمی‌گردد و کلیمن یکی از اولین استخراج‌کنندگان بیت کوین بوده است. دیوید کلیمن همیشه به موضوعات شبکه و امنیت کامپیوتر علاقه داشت و حتی سیستم‌های پیشرفته‌ای طراحی کرده بود که در بالاترین سطوح دولتی نیز استفاده می‌شد.

بعد از آنکه در یک تصادف موتورسیکلت، نیمی از بدن کلیمن فلج شد، او به سرعت به‌سوی دنیای رمزنگاری رفت. او در لیست Metzdowd قرار داشت، و احتمالاً از همانجا با مقاله سفید بیت کوین مرتبط شد.

در این بازه زمانی، اتفاق دیگری افتاد که یک بار دیگر کریگ رایت و دیوید کلیمن را به پروژه بیت کوین مرتبط کرد. شرکت طراحی سایت Gizmodo از ایمیلی رونمایی کرد که از طرف رایت به کلیمن ارسال شده بود:

«می‌خواهم مقاله‌ای امسال منتشر کنم و برای ویرایش آن به کمکت نیاز دارم. مدت زیادی است که درحال کار روی یک نمونه پول الکترونیکی هستم. بیت کش، بیت کوین ….. و تو همیشه همراه من بودی دیوید. می‌خواهم اینجا هم جزئی از این کار باشی».

این ایمیل چندماه قبل از انتشار مقاله سفید بیت کوین ارسال شد، و به نظر می‌رسد می‌تواند مدرکی کلیدی در تشخیص هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو باشد.

متأسفانه کلیمن در سال 2013 از دنیا رفت و آن را از لیست افراد مربوط به آینده بیت کوین حذف کرد، و با توجه به مهارت دیوید در امنیت اطلاعات، به‌طور قطع دسترسی به هرگونه اطلاعاتی که باقی گذاشته نیز مشکل خواهد شد.

هال فینی

هال فینی

 

فرد دیگری که امکان دارد ساتوشی ناکاموتو باشد، هال فینی (Hal Finney) است. فینی در اصول رمزنگاری پیش‌گام است و دومین فردی بود که بعد از ناکاموتو، از نرم‌افزار و گزارشات باگ‌ها برای بهبود سیستم استفاده کرد.

فینی جزو اولین کسانی بود که بیت کوین دریافت کرد. وی در مصاحبه‌ای گفته بود که «زمانی ساتوشی برای امتحان ده بیت کوین برای او ارسال کرد و او از این طریق، اولین کسی بود که در یک معامله بیت کوین دریافت کرد».

دلیل دیگری که تصور می‌شود فینی جزو سازندگان بیت کوین بوده، این است که با نیک زابو در ارتباط بوده و از طرفی، محل زندگی فینی تنها چند بلوک با دورین پرنتیس ساتوشی ناکاموتو فاصله داشته است.

در زمان فوت فینی در 28 آگوست 2014، تنها یک سری مدارک تصادفی وجود داشتند که ارتباط او با ساتوشی ناکاموتو را حدس می‌زدند.

 

کریگ رایت

 

کریگ رایت

 

 

اما آخرین فردی که در لیست مضنونین به ساتوشی ناکاموتو قرار دارد، یک مهندس کامپیوتر حرفه‌ای و یک کارآفرین به‌نام کریگ رایت (Craig Wright) است.

در اوایل سال 2015، شرکت Gizmodo ایمیلی ناشناس دریافت کرد که در آن فرد ارسال کننده گفته بود می‌داند کریگ سازنده بیت کوین است و علاوه بر این، او برای کریگ نیز کار کرده است.

در 9 دسامبر همان سال، چند ساعت بعد از آنکه خبر یکی بودن رایت و ناکوموتو پخش شد، پلیس فدرال استرالیا خانه کریگ رایت را محاصره کرد و در پیامی اعلام کرد که این موضوع هیچ ارتباطی با اخبار منتشر شده درمورد ارز دیجیتال بیت کوین ندارد.

پس از گذشت این اتفاقات، رایت فعالیت خود در اینترنت را به‌طور کامل قطع کرد و تا ماه می سال 2016 هیچ ارتباطی با دنیای مجازی نداشت. در این تاریخ، کریگ رایت در توییتر خود اعلام کرد که او خالق ارز دیجیتال بیت کوین است و مدعی شد که می‌تواند با داده‌ها و اطلاعات خود این موضوع را اثبات کند.

بعد از انتشار این خبر، سیلی از گمانه‌زنی‌ها به سوی او هجوم آورد و باعث شد رایت گفته‌ی خود را پس بگیرد و دیگر مدرکی که ادعا می‌کرد را ارائه نکرد.