در مورد لایتکوین بیشتر بدانیم
لایتکوین | مخترع لایتکوین

در مورد لایتکوین بیشتر بدانیم

 

لایتکوین

لایت کوین یکی از رمزارزهای مشهور و به‌نوعی رقیب بیت کوین محسوب می‌شود که درحال حاضر بیشترین ارزش بازار را در میان آلت‌کوین‌های جدا شده از بیت کوین دارد.

لایتکوین

لایتکوین در بازارهای رمزارزی با عبارت مختصر LTC  شناخته می‌شود و یکی از رمزارزهای مشهور جهان است. لایت کوین به‌صورت یک پروژه‌ متن‌باز تحت مجوز MIT/X11 شروع به کار کرد. لایت‌ کوین هم مانند هر رمزارز دیگر رویکردی غیرمتمرکز دارد و هیچ سازمانی تولید و جابه‌جایی سکه‌های آن را مدیریت نمی‌کند. ایده و مفهوم اولیه لایت کوین به مقدار زیادی متأثر از بیت کوین بود و این دو ارز دیجیتال شباهت‌های زیادی دارند. البته لایت‌کوین همیشه به‌عنوان جایگزینی سریع‌تر و ارزان‌تر از بیت کوین مطرح می‌شود.

و اما خالق لایتکوین جوانی چینی به نام چارلی لی عضو سابق گوگل میباشد

 چارلی لی

وی در سال 2011 با تغییراتی که در شبکه بیت کوین به وجود آورد توانست لایت کوین را خلق کند. لایت کوین با استفاده از دو الگوریتمی که ایجاد کرده است خود را نسبت به دیگر ارزها تقریبا جدا کرده است، شبکه لایتنینگ و تغییرات در بیس کوین باعث شده اند تا حجم معاملات و سرعت انجام تراکنش ها در این ارز دیجیتال نسبت به بیت کوین بسیار بیشتر باشد( تقریبا 4 برابر سریع تر از بیت کوین). قراردادهای هوشمند نیز در لایت کوین این اجازه را به کاربران می دهد تا معاملات خود را بدون هزینه اضافی و به میزان دلخواه انجام دهند.

تفاوت لایتکوین و بیتکوین:

1-سرعت انجام تراکنش ها در لایتکوین:

لایتکوین نیز مانند بیت کوین بر پایه کد های متن باز عمل می کند. اما تفاوت هایی در میان این کدها وجود دارد. لایت کوین توسط چارلی لی ایجاد شد و در آن زمان اگر بیت کوین را طلا می دانستیم، لایت کوین به عنوان نقره تلقی می شد.

سرعت در انجام تراکنش ها مهم ترین تفاوت میان آنهاست. در بلوک های لایت کوین سرعت حدود 4 برابر بیشتر از بیت کوین است و بدین وسیله می تواند در زمان سریع تری صحیح بدون تراکنش ها را تایید کند.

2-تعداد لایت کوین های قابل استخراج:

از مهم ترین چیزهایی که ارزش یک ارز دیجیتال را بالا می برد تعداد محدود آنهاست، یعنی تعداد لایت کوین ها و بیت کوین های قابل استخراج عدد مشخصی دارد و بعد از آن دیگر نمی توان آنها را استخراج کرد و فقط بین کاربران تبادل خواهد شد. تعداد سکه های قابل استخراج لایت کوین حدود 4 برابر بیشتر از بیت کوین است و تعداد انها به طور دقیق 84 میلیون سکه است.

3-ظرفیت لایتکوین در بازار:

بیت کوین از نظر ارزش بیشترین سهم را در بازار ارزهای دیجتال داراست و لایتکوین نیز جایگاه مناسبی را دارد  این جایگاه ها بر اساس ارزش آن و تعداد تراکنش های هر ارز دیجیتال در روز به دست می آید

بیتکوین

از هیجان انگیز ترین ویژگی ها لایت کوین می توان به مبادلات اتمی آن اشاره کرد. مبادله اتمی به کاربران اجازه می دهد تا بدون نفر سوم مبادلات خود را انجام دهند، برای مثال شخصی یک بیت کوین دارد و در عوض برای این یک بیت کوین 50 لایت کوین می خواهد، در نتیجه این شخص باید به صرافی مراجعه کند و با دادن کارمزد معامله خود را انجام دهد اما کاربران لایت کوین با استفاده از ویژگی مبادلات اتمی می توانند به سادگی و بدون نیاز به واسطه سکه های خود را به یکدیگر به صورت توافقی تبدیل کنند.

این نوع مبادله ها با استفاده از قرارداد های هوشمند زمان بندی شده که به HTLC معروفند انجام می شود. 

HTLC چیست؟

HTLC این امکان را فراهم می سازد تا کانال ها ظرفیت بیشتری را برای انجام معاملات داشته باشند و همچنین باعث یک توافق میان طرفین می شود که در زمان معین شده باید پرداخت انجام شده را جبران کنند و به طرف مقابل به شیوه های دیگر باز گردانند.

نحوه خرید و فروش لایتکوین

برای خرید لایت کوین ابتدا به نرم افزاری به نام کیف پول نیاز دارید تا لایت کوین های خود را دریافت و ذخیره کنید.شما میتوانید برای خرید از صرافی های ارزهای دیجیتال استفاده کنید برای مثال به سایت coincart.ir  مراجعه کرده و با راهنمایی های انجام شده در سایت و اموزش های لازم اقدام به خرید و فروش کنید .

دو راه برای خرید لایت کوین وجود دارد

-          1- خرید مستقیم با ارزهای سنتی مانند دلار و ریال

-          2- تبدیل دیگر ارزهای دیجیتال به لایت کوین

 

برای خرید به ریال با مراجعه به سایت مورد نظر اقدام به خرید میکنید اما برای خرید با دلار با مراجعه به یک سایت خارجی اقدام به خرید میکنید که با در نظر گرفتن ریسک هایی مانند تحریم علیه کشورمان ایران اکثر سایت ها اقدام به بستن حساب کاربران ایرانی میکنند که در نهایت منجر به متضرر شدن کاربران ایرانی میشود لذا خرید از سایت های معتبر ایرانی چاره کار میباشد.

 

تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به لایت کوین:

 

در این  روش برای خرید لایت کوین و یا سایر ارزهای دیگر، مخصوصا برای ما ایرانی ها  شما باید از سایت های ایرانی یا سایت معتبرcoincart.ir ،‌ با استفاده از ریال اقدام به خریدلایتکوین کنید .

 

و در نهایت لایتکوین...

با وجود اینکه ابتدا به صورت آزمایشی برای بیت کوین طراحی شد اما توانست با استفاده از قابلیت های خود به محبوبیت زیادی در جهان دست پیدا کنید، این ارز دیجیتال که جایگاه مناسبی در بین ارزهای دیجیتال دارد  بیشتر از پیش فراگیر شده است و رشد آن در این سالها بسیار سریع بوده است.

لایت کوین از اولین ارزهای دیجیتالی بود که قابلیت سویفت را در خود پیاده سازی کرد و همواره توسعه دهندگان آن به دنبال فعال کردن بیشتر شبکه لاتنینگ در سیستم خود هستند. با این تفاسیر می توان به اینده  این ارز دیجیتال امیدوار بود زیرا توسعه دهندگان هر روز در فکر این هستند تا قابلیت جدیدی به این ارز دیجیتال اضافه کنند تا محبوبیت و ارزش آن هر روز بیشتر از گذشته شود.

برگرفته شده از تجربیات نویسنده


نظر شما
نام
ایمیل
نظر کاربر