بازارهای پول DeFi در نهایت درگیر سرمایه گذاران نهادی شده اند
بیت کوین | بلاک چین

بازارهای پول DeFi در نهایت درگیر سرمایه گذاران نهادی شده اند

 


رشد انفجاری بازارهای پول DeFi (امور مالی غیرمتمرکز Decentralized Finance) طی چند سال گذشته سرانجام مورد توجه سرمایه گذاران نهادی قرار گرفته است.

 

DeFi چیست؟

دیفای به معنای امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) است، اصطلاحی فراگیر که برای انواع برنامه‌های مالی در ارزهای رمزپایه یا بلاکچین که به منظور کمرنگ کردن واسطه‌های مالی ایجاد شده‌اند، به کار می‌رود.

دیفای از بلاکچین، فناوری ارز دیجیتال بیت کوین الهام گرفته شده است که به چندین نهاد امکان می‌دهد تا نسخه‌ای از تاریخچه معاملات را نگه دارند، به این معنی که تراکنشات دیگر توسط یک منبع مرکزی کنترل نمی‌شود. این موضوع مهمی است؛ زیرا سیستم‌های متمرکز و مراکز کنترل انسانی می‌توانند سرعت و پیچیدگی معاملات را محدود کنند؛ در حالی که کاربران کنترل مستقیم کمتری بر پول خود دارند.

دیفای منحصر به فرد است، زیرا کاربرد بلاکچین را از انتقال ارزش ساده به موارد استفاده مالی پیچیده‌تر گسترش می‌دهد.


اجرای گاو نر بیت کوین (افزایش قیمت بیت کوین)  از سال گذشته باعث شده است که حتی برخی از بزرگترین افراد بدبین نیز موضع خود را نرم کنند. از اقتصاددانان گرفته تا مدیران صندوق های تامینی ،  و در مرکز این جنبش ، امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi است. در حالی که سرمایه بازار همه ارزهای رمزپایه به 2 تریلیون دلار رسیده است و این گوشه کوچکی از صنعت بلاکچین امروز که توجه سرمایه گذاران نهادی را به خود جلب می کند.


با ادامه روند صعودی بیت کوین (BTC) ، محصولات رمزنگاری با بهره بسیار مواجه شده اند. برخی از خدمات تا 8٪ بازدهی از منابع بیت کوین را ارائه می دهند. برای سرمایه گذاران که در حال حاضر انتظار افزایش ارزش را دارند ، این می تواند برای حفظ جریان پول نقد بدون فروش دارایی فوق العاده مفید باشد.
سه عامل اصلی که موجب تقویت منافع نهادی در بیت کوین می شود ، نرخ های فعلی نرخ بهره پایین ، نرخ تورم و بی ثباتی ژئوپلیتیکی است. با توجه به نرخ بهره نزدیک به صفر برای آینده قابل پیش بینی ، سرمایه گذاران آماده می شوند تا وجوه خود را به مکان های دیگری برای تأمین ثروت منتقل کنند.
 و با وجود تنش بین ایالات متحده و چین  ، اوراق بهادار با دلار آمریکا روز به روز دارای ریسک بیشتر می شوند.


بازار پول


خرید ، ذخیره و استفاده ایمن از ارزهای رمزپایه هنوز هم یک آزمایش سخت پیچیده است ، این مسئله بسیار بیشتر از راه اندازی حساب بانکی است. با این حال ، طبق گفته لری فینک ، مدیر عامل BlackRock - یک صندوق مدیریت سرمایه گذاری جهانی با حدود 9 تریلیون دلار دارایی تحت مدیریت - بیت کوین می تواند به یک دارایی بازار جهانی تبدیل شود و در سالهای آینده به بالاترین سطح برسد.


در سیستم مالی سنتی ، بازارهای پول بخشی از اقتصاد هستند که وجوه کوتاه مدت صادر می کنند. آنها معمولاً برای دوره های یک سال یا کمتر با وام ها سرو کار دارند و خدماتی مانند استقراض و وام ، خرید و فروش را ارائه می دهند و تجارت عمده در خارج از بورس انجام می شود. بازارهای پول از دارایی های کوتاه مدت و بسیار نقدینگی تشکیل شده و بخشی از سیستم بازارهای مالی گسترده تر هستند.


بازارهای پول به طور سنتی بسیار پیچیده هستند ، سربارهای گران و هزینه های پنهان بیشتر سرمایه گذاران را به استخدام مدیر صندوق سوق می دهد. با این حال ، وجود آنها برای اجرای اقتصاد مالی مدرن از اهمیت بالاتری برخوردار است. آنها به مردم انگیزه می دهند که در کوتاه مدت پول وام دهند و سرمایه را برای استفاده مولد اختصاص می دهند. این در حالی که به موسسات مالی در رسیدن به اهدافشان کمک می کند ، بازده کلی بازار را بهبود می بخشد. اصولاً هرکسی پول اضافی در دست داشته باشد می تواند سود سپرده را بدست آورد.

بازارهای پول از انواع مختلف اوراق بهادار  ، گواهی سپرده ها ، توافق نامه های خرید مجدد و صندوق های سرمایه گذاری مشترک و غیره تشکیل شده است.

از طرف دیگر ، بازارهای سرمایه به تجارت ابزارهای بدهی و سهام بلند مدت اختصاص یافته و کل بازار سهام و اوراق قرضه را نشان می دهد. با استفاده از سیستم های کامپیوتری مانن موبایل های هوشمند و کامپیوتر ها ، هر کسی می تواند دارایی خود را در چند ثانیه بخرد یا بفروشد ، اما شرکت های صادر کننده سهام این کار را برای جمع آوری سرمایه برای عملیات طولانی مدت انجام می دهند. این سهام نوسان دارد و بر خلاف محصولات بازار پول ، تاریخ انقضا ندارند.

از آنجا که سرمایه گذاری در بازار پول عملاً بدون ریسک است ، غالباً با نرخ سود ناچیزی نیز همراه است. این بدان معناست که آنها در مقایسه با دارایی های پرخطر مانند سهام و اوراق بهادار ، سود عظیمی تولید نخواهند کرد و رشد چشمگیری نشان نمی دهند.


DeFi در برابر جهان


برای محافظت در برابر ریسک ارزی ، موسسات شروع به استفاده از بیت کوین کرده اند و سرمایه گذاران خرده فروشی نیز پیرو آنها هستند. بیش از 60٪ از میزان عرضه بیت کوین از سال 2018 هنوز جابجا نشده است و پیش بینی می شود که BTC طی 24 ماه آینده بسیار بالاتر از 100،000 دلار باشد.

اگر روند فعلی پیش برود ، سرمایه گذاران به ذخیره BTC ادامه خواهند داد. با این حال ، در حالی که بسیاری از تأمین ارزهای رمزپایه اول جهان در انبار باقی مانده است ، صنعت DeFi دائماً از طریق قراردادهای هوشمند سیستم عامل های جایگزینی برای پرداخت های با بهره بهره می برد که با اجازه دادن به سرمایه گذاران برای مشاهده و پیگیری وجوه موجود در بازار ، شفافیت را افزایش می دهد.

بازده متوسط محصولات DeFi نیز بسیار بالاتر از بازارهای سنتی پول است ، حتی برخی از سیستم عامل ها سود سالانه دو رقمی سپرده ها را ارائه می دهند. از مدیریت دارایی گرفته تا حسابرسی قراردادهای هوشمند ، فضای DeFi در حال ایجاد زیرساخت های غیرمتمرکز برای بازارهای پول مقیاس پذیر است.

به گفته استانی كولچف ، بنیانگذار پروتكل Aave DeFi

نرخ ها در بازارهای گاو نر بالا است زیرا وجوه برای استفاده از سرمایه بیشتر استفاده می شود و هزینه حاشیه باعث افزایش بازده می شود. نوآوری جدید در DeFi مصرف پایدارترین سکه ها است که بازده بیشتری را افزایش می دهد. مگر اینکه تزریق سرمایه جدیدی انجام شود - این نرخ ها ممکن است برای مدتی ثابت بمانند.


شبکه Ethereum در حال حاضر اکثر برنامه های DeFi را میزبانی می کند ، و این باعث می شود نشانه هایی که در شبکه موجود نیستند از شرکت در امور مالی غیرمتمرکز جلوگیری کنند. به عنوان مثال بیت کوین با وجود بزرگترین ارز رمزنگاری شده توسط سرمایه بازار ، اخیراً به سیستم عامل های DeFi راه پیدا کرده است.
با استفاده از پروتکل سخت Kava ، سرمایه گذاران می توانند با استفاده از بیت کوین و سایر نشانه های غیر ERC-20 مانند XRP و Binance Coin (BNB) مزرعه تولید کنند. با پشتیبانی برخی از نام های برجسته (Ripple ، Arrington XRP Capital و Digital Asset Capital Management ) ، این سیستم عامل ها به کاربران امکان می دهد ارزهای رمزپایه خود را در یک گروه از دارایی ها که به وام دهندگان برای ایجاد سود وام داده می شود ، وارد کنند.

این تیم همچنین در آینده نزدیک پشتیبانی از نشانه های مبتنی بر Ethereum را نیز اضافه خواهد کرد. ارتقا The شبکه به کاوا 5.1 که پس از عدم دستیابی به حد نصاب لازم به 8 آوریل موکول شد ، همچنین با معرفی Hard Protocol V2 ، طرح های تشویقی و پیشرفت های قدرتمندی را در مدل حاکمیت خود به ارمغان می آورد.

اکثر وامها در DeFi با وثیقه های اضافی همراه هستند ، به این معنی که این مجموعه همیشه پول بیشتری نسبت به وام های خود دارد. در صورت افت ارزش توکن صادر شده ، وجوه موجود در استخر برای جبران خسارت پرداخت می شود.

به گفته آنتون بوکوف ، بلاکچین ها اولین مجریان بی طرفانه در تاریخ بشر هستند - بسیار محدود ، اما در نهایت منصفانه - و می توانند خدمات جدید و جریان های جدیدی از تعاملات را در آینده ارائه دهند.

وی گفت:

توسعه دهندگان تمام تلاش خود را برای حل مسائل احتمالی عدم صداقت جریان های موجود و اختراع جریان های جدید با جایگزینی واسطه ها انجام می دهند.


با ایجاد یک بستر خودکار برای وام و وام دارایی ها ، مالیات غیرمتمرکز بازارهای پولی را بدون واسطه ، متولی یا هزینه های بالای ناشی از هزینه های بالای زیرساختی امکان پذیر می کند.

 

کار صادقانه

از میان بسیاری از روندهایی که DeFi طی چند سال گذشته به حرکت درآورده است ، تولید محصول توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. تولید محصول زمانی است که شبکه به توزیع کنندگان نقدینگی نشانه هایی می دهد که می توانند بیشتر در سیستم عامل های دیگر سرمایه گذاری کنند تا نشانه های نقدینگی بیشتری تولید کنند.

از نظر مفهوم ساده ، کشاورزان بازده از هوشیارترین بازرگانان خارج از کشور هستند که به طور مداوم استراتژی های خود را برای به حداکثر رساندن عملکرد و نرخ ردیابی در همه سیستم عامل ها تغییر می دهند تا اطمینان حاصل کنند که شیرین ترین معامله را دریافت می کنند. نرخ بازده بالقوه می تواند به طور ناپسندی زیاد شود ، اما هنوز مشخص نیست که آیا تولید محصول فقط یک مد است یا یک پدیده در حال ساخت.

کولچف افزود:


از میان بسیاری از روندهایی که DeFi طی چند سال گذشته به حرکت درآورده است ، تولید محصول توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. تولید محصول زمانی است که شبکه به توزیع کنندگان نقدینگی نشان هایی می دهد که می توانند بیشتر در سیستم عامل های دیگر سرمایه گذاری کنند تا نشانه های نقدینگی بیشتری تولید کنند.


تولید محصول دارای یک بازخورد باورنکردنی مثبت است ، با افزایش مشارکت ارزش سرمایه خود را افزایش می دهد .

به گفته مدیر عامل کاوا اقای  برایان کر 

گرچه این حلقه بازخورد می تواند نتایج بسیار مثبتی در بازارهای گاو تولید کند ، اما می تواند کاملاً روند معکوس در سقوط بازارها داشته باشد:

این به عهده گروه های مدیریتی پروژه های مختلف است که می توانند به طور موثر در بازارهای خرس پیمایش کنند ، و این پاداش ها را قبل از وقوع مارپیچ مرگ کامل ، پس می دهند. فارغ از بازارهای گاو نر و خرس ، تولید محصول برای سالهای آینده اصلی ترین مورد در پروژه های بلاکچین خواهد بود.


بازارهای پول ستون های سیستم مالی جهانی ما هستند ، اما بیشتر معاملات آن بین موسسات مالی مانند بانک ها و سایر شرکت ها در بازارهای سپرده مدت دار انجام می شود. با این حال ، برخی از این معاملات از طریق صندوق های سرمایه گذاری مشترک در بازار پول و سایر وسایل نقلیه سرمایه گذاری به مصرف کنندگان راه پیدا می کنند.

عدم تمرکز مرز بعدی برای امور مالی است و همچنان که سرمایه گذاران برجسته به تعامل با فضای DeFi ادامه می دهند ، اقتصاد غیرمتمرکز کاملاً اجتناب ناپذیر است.

امروزه شرکت در شرایط رو به رشد ممکن است یک شرط خطرناک باشد ، اما آنچه که سیستم عامل های غیرمتمرکز مالی اکنون می آموزند ، پایه و اساس برنامه های قوی DeFi در آینده خواهد بود.
به گفته بوکوف ، نرخ بهره بالاتر سیستم عامل های DeFi "کاملاً پایدار" است. او اضافه کرد:


سود بیشتر معمولاً با خطرات بالاتری همراه است. بنابراین مدل سودآوری ریسک همه این فرصت ها همیشه تقریباً متعادل است. عادی سازی خطرات باعث کاهش سود می شود زیرا شرکت کنندگان بیشتری برای تقسیم جوایز به هم می پیوندند.


از نقص قرارداد هوشمند تا برداشت غیرمجاز از بودجه جامعه ، فضای DeFi هم مکان معجزه و هم کابوس است. سیستم عامل های تولید محصول مبتنی بر DeFi هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارند و گرچه تعداد آنها گاهی اوقات بسیار وسوسه انگیز است ، انجام تحقیقات خود قبل از سرمایه گذاری در هر سیستم عامل یا دارایی بسیار مهم است.

 

منبع:cointelegraph.com


کوین کارت
نویسنده : کوین کارت
ترجمه و گرد اوری شده توسط کوین کارت
نظر شما
نام
ایمیل
نظر کاربر