همه چیز درباره بیت کوین کش - Bitcoin Cash
بیت کوین کش | کیف پول بیت کوین کش

همه چیز درباره بیت کوین کش - Bitcoin Cash

 

دراین مقاله همه چیز در مورد بیتکوین کش را خواهید دانست.

بیت کوین کش یک ارز دیجیتال و یک شبکه پرداخت مبتنی بر بلاک چین با نام اختصاری BCH است. این ارز دیجیتال درواقع یک انشعاب (فورک) بیت کوین محسوب می‌شود که در پی اختلاف‌نظر بین فعالان بیت کوین، در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد.

 

بیت کوین کش

از روزهای اول ظهور بیت کوین تا به امروز، سرعت و کارمزد تراکنش‌های این ارز دیجیتال، یکی از چالش‌برانگیزترین بحث‌های این حوزه است. بیت کوین نمی‌تواند در هر ثانیه بیش از هفت تراکنش را پردازش کند. این موضوع کاربرد آن برای پرداخت‌های روزمره را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.


گروهی معتقد هستند که برای افزایش سرعت تراکنش‌ها و کم کردن کارمزدها لازم نیست تغییری در بیت کوین ایجاد شود. باید از راه‌حل‌های جایگزین (مثل لایتنینگ یا Segwit) استفاده کرد.


گروه دیگری عقیده دارند که هدف اصلی بیت کوین استفاده از ان به‌عنوان پول و روش پرداخت است. برای رسیدن به این هدف، راه‌حل‌های جایگزین بی‌فایده هستند. بنابراین و طبق نظر گروه دوم، باید یک سری از قوانین محدود‌کننده بیت کوین را تغییر داد تا مشکل سرعت و کارمزد تراکنش‌ها حل شود. برخی از پیروان تفکر دوم، بیت کوین کش را از دل بیت کوین بیرون کشیدند.


بیت کوین کش چیست؟


بیت کوین کش (Bitcoin Cash) ارز دیجیتالی است که خود را پول نقد الکترونیکی همتا به همتا معرفی می‌کند.


کش (Cash) در زبان انگلیسی به‌معنای پول نقد است. به عبارت دیگر، بیت کوین کش می‌خواهد بیت کوینی باشد که با افزایش سرعت تراکنش‌ها، بتوان از آن به‌عنوان پول استفاده کرد.


این ارز دیجیتال، انشعاب یا همان فورکی از بیت کوین است. در ۱ اوت سال ۲۰۱۷، با ایجاد بلاک شماره ۴۷۸,۵۵۹ در بلاک چین بیت کوین، یک بلاک چین جدید ایجاد و به این ترتیب، رسماً بیت کوین کش متولد شد.


علت اصلی رقم خوردن اختلاف در جامعه بیت کوین که منجر به پیدایش بیت کوین کش شد، یک مسئله بنیادی بود مشکل مقیاس‌پذیری یا همان مسئله کندی تراکنش‌ها و افزایش کارمزد آنها در گذر زمان که در شبکه بیت کوین وجود دارد.


بیت کوین کش با افزایش حجم بلاک تا حداکثر ۳۲ مگابایت که در بیت کوین محدود به ۱ مگابایت است، امکان پردازش تراکنش‌های بیشتری را فراهم می‌کند.
به دور از اختلاف‌نظرهای ایدئولوژیک و اندازه بلاک، شباهت‌های زیادی بین بیت کوین و بیت کوین کش وجود دارد. هر دوی آنها برای تأیید تراکنش‌ها و تولید سکه‌های جدید از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) یا همان استخراج (ماینینگ) استفاده می‌کنند و تعداد کل واحدهای هر دو محدود به ۲۱ میلیون است.


داستان پیدایش بیت کوین کش


حامیان بیت کوین کش معتقدند که این ارز دیجیتال اهداف اصلی بیت کوین را دنبال می‌کند. به‌گفته آن‌ها، براساس طرح ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، قرار بود این شبکه ارز دیجیتال همتا‌ به همتایی برای تبادلات مالی باشد.


پس از گذشت حدود پنج سال از خلق بیت کوین، با افزایش مقبولیت این ارز دیجیتال در بین عموم و درنتیجه افزایش قیمت آن، بیت کوین به‌جای یک ارز، بیشتر به ابزاری برای ذخیره ارزش تبدیل شد. به‌دلیل افزایش تعداد تراکنش‌ها، در سال ۲۰۱۵ بود که کم کم بلاک چین بیت کوین داشت شلوغ می‌شد و مشکل مقیاس‌پذیری نمایان شد. محدودیت اندازه بلاک بیت کوین باعث شده بود تراکنش‌های زیادی در صف منتظر تأیید بمانند. چون بلاک‌ها نمی‌توانستند همزمان با رشد تعداد تراکنش‌ها حجم خود را ارتقا دهند.


در بیت کوین، حجم بلاک‌ها محدود به ۱ مگابایت است و با در نظر گرفتن راهکارهایی مانند Segwit، می‌توان گفت که هر بلاک بیت کوین حداکثر حدود ۴,۰۰۰ تراکنش را در خود جای می‌دهد. از آنجا که هر ده دقیقه یکبار، یک بلاک ساخته می‌شود، خودِ شبکه بیت کوین نمی‌تواند در هر ثانیه بیش از ۷ تراکنش را پردازش کند.


گروهی از افراد با نفوذ که از همان ابتدا در حوزه بیت کوین فعالیت گسترده داشتند، با پیشنهاد افزایش اندازه بلاک به ۸ الی ۳۲ مگابایت، در پی بهبود وضع موجود برآمدند، چراکه با افزایش اندازه بلاک، شبکه می‌تواند تعداد بیشتری تراکنش را در ثانیه پردازش کند.


میانگین تعداد تراکنش‌ها در هر بلاک بیت کوین بین ۱,۰۰۰ تا ۱,۵۰۰ است. این در حالی است که در جریان آزمایشی که در سپتامبر سال ۲۰۱۸ بر روی بلاک چین بیت کوین کش انجام شد، هر بلاک این بلاک چین قادر به ثبت بیش از ۲۵,۰۰۰ تراکنش است.

 


فورک گزینه‌ای برای حل اختلافاتهمان‌طور که احتمالاً می‌دانید، یک پروتکل مبتنی بر بلکچین را نمیتوان تغییر داد . پس اگر لازم باشد تا روی آن به‌روزرسانی صورت بگیرد، یا اگر عده‌ای از کار شبکه ناراضی باشند، راه حل چیست؟ اگر درباره یک بلاک چین عمومی، اختلاف‌نظر وجود داشته باشد، دو راه بیشتر وجود ندارد: یا سافت فورک یا هارد فورک.

 

سافت فورک(soft fork)


سافت فورک یک به‌روزرسانی در بلاک چین بوده که با نسخه‌های قدیمی سازگار   است
سازگاری با نسخه‌های قدیم مثل این است که یک فایل متنی را که با برنامه  (word 2016) ساخته شده است  در برنامه قدیمی (word 2013) باز کنید .
با سافت فورک یک به‌روزرسانی روی بلاک چین انجام می‌شود، اما کسانی هم که مایل به به‌روزرسانی نیستند، همچنان می‌توانند در اعتبارسنجی تراکنش‌ها نقش داشته باشند.هارد فورک(hard fork)


هارد فورک به زبان ساده، تغییر در قوانین بلاک چین است که سازگار با نسخه‌های قدیمی‌تر نیست، به‌طوری که نسخه‌های قدیمی‌تر نمی‌توانند در شبکه فعالیت کنند. بنابراین، برای مشارکت در شبکه، مجبور خواهید بود که نسخه خود را ارتقا دهید.


هارد فورک‌ها همیشه باعث تولد یک ارز دیجیتال جدید نمی‌شوند. در صورتی که اختلاف‌نظر وجود داشته باشد و عده کثیری از کاربران همچنان بخواهند روی نسخه قدیمی فعالیت کنند، شاهد یک بلاک چین و یک سکه جدید خواهیم بود.


بیت کوین کش تنها هارد فورک بیت کوین نیست بیت کوین گلد یکی دیگر از هارد فورک های مشهور بیت کوین است.


جالب است بدانید که بیت کوین تاکنون بیش از ۱۰۰ بار فورک شده است، اما اغلب آنها گمنام هستند.بیت کوین کش چگونه کار میکند

روز اولی که بیت کوین کش به وجود آمد، تمامی افرادی که بیت کوین داشتند به صورت رایگان بیت کوین کش دریافت کردند. افراد خودشانسی که بیت کوین ذخیره کرده بودند به ازای هر یک بیت کوین یک بیت کوین کش دریافت کردند


هدف اصلی بیت کوین کش استفاده به عنوان سیستم پرداختی روزانه است به این معنی که همانند بیت کوین افراد بتوانند به راحتی دارایی های دیجیتالی خود را ارسال و دریافت کنند. اما بیت کوین کش با توجه به سیستمی که دارد امکان انجام تراکنش ها با سرعت بالاتر و هزینه کمتر را فراهم میکند.


بسیاری بر این عقیده بودند افرادی که بصورت رایگان بیت کوین کش دریافت کرده اند، در همان روزهای ابتدایی بیت کوین کش رایگان خود را می فروشند، اما اینگونه نشد.

از زمان عرضه بیت کوین کش در تاریخ یکم آگوست سال 2017 این ارز دیجیتال بسیار موفق عمل کرد، به طوری که در حال حاضر یکی از پنج ارز دیجیتال برتر دنیا محسوب می شود و در لیست معاملات صرافی های بسیار معتبر قرار گرفت


قرار گرفتن در لیست صرافی کوین بیس (coin base)به عنوان یکی از بهترین و محبوب ترین صرافی های ارز دیجیتال دنیا که فقط چهار نوع رمزارز را پشتیبانی می کند، موفقیت قابل توجهی برای بیت کوین کش بود و این امر سبب شد تا اعتبار این ارز دیجیتال و آگاهی مردم در رابطه با آن افزایش یابد.


به دلیل اینکه این ارز دیجیتال تازه پا به عرصه گذاشته است، شرکت های تجاری زیادی در مقایسه با بیت کوین آن را پشتیبانی نمی کنند. با این حال با افزایش محبوبیت بیت کوین کش شرکت های جدیدی از آن به عنوان روش پرداختی خود استفاده می کنند. این وب سایت ها کالایی همچون مسکن، موسیقی، عطر و ادکلن، وسایل ورزشی، لباس و … به فروش میرسانند. از این طریق شما در واقع می توانید برای خرید یک لباس از توکن های BCH خود استفاده کنید.

 

bitcoin cash

 


استخراج بیت کوین کش

مانند اکثر ارزهای دیجیتال بیت کوین کش دارای شبکه ای غیرمتمرکز است. به این معنی که هیچ فرد یا سازمانی شبکه را به تنهایی کنترل نمی کند. برای برقرای یک سیستم غیرمتمرکز نیاز به نودها یا کامپیوترهایی به منظور تایید و اعتباردهی تراکنش ها است.

این تراکنش ها چگونه اعتبار سنجی و تایید می شود؟

افرادی که به آن ها استخراج گر(Miner) گفته می شود با استفاده از سخت افزارهای قدرتمند محاسباتی مسائل سخت ریاضی را روی بلاک چین حل می کنند. که به این عمل ماینینگ  یعنی استخراج گفته میشود. زمانی که یک نود روی شبکه مساله محاسباتی را حل کند، یک تراکنش روی بلاک تایید می شود، و آن نود برای انجام این عملیات خود به عنوان پاداش کوین بیت کوین کش دریافت می کند.مزایا

•    سایز بلاک بزرگ تر تا میزان 8 مگابایت (MB)
•    سرعت بالاتر در انجام تراکنش ها
•    هزینه های کمتر تراکنش ها
•    ایجاد یکی از بهترین بلاک چین ها برای تعامل و ارتباط کاربران
•    بهره بردن از نام بیت کوین به عنوان فورکی روی بلاک چین آن
•    غیرمتمرکز بودن و عدم وابستگی به بانک یا سایر نهادهای دولتی
•    دارا بودن ساختاری امن به دلیل استفاده از رمزگذاری در انجام تراکنش ها

 


معایب

به علت اینکه بیت کوین کش تازه پا به عرصه گذاشته است، هنوز سرمایه گذاران اعتماد کامل به سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال ندارند.استخراج آن به اندازه استخراج بیت کوین زمان برده و هزینه زا است و از طرف دیگر اختلاف قیمتی زیادی با بیت کوین دارد. (بیت کوین بسیار با ارزش تر است) این امر باعث شده که اکثر افراد بیت کوین را برای استخراج ترجیح بدهند.


در صرافی های ارز دیجیتال نسبت به بیت کوین کمتر معامله می شود.
 


روش ذخیره سازی بیت کوین کش

کیف پول نرم افزاری

  1. کیف پول های دسکتاپ  -  ( Atomic wallet- Electron Cash – Bitcoin.com – Jaxx)
  2. کیف پول های موبایل  -  (Atomic wallet- Unit – Coinomi – Jaxx – BTC.com)
     

 

کیف پول های سخت افزاری   

(Ledger Nano S – Trezor – KeepKey)

 

 


نظر شما
نام
ایمیل
نظر کاربر