مطالبی در مورد تزوس
تزوس | ارز دیجیتال

مطالبی در مورد تزوس

 

تزوس ( Tezos ) یک ارز دیجیتال و بلاک چین میباشد که مطالبی در مورد ان جمع اوری شده است که میتوان در این مبحث مطالعه شود .


تاریخچه XTZ

نظر و تئوری تزوس توسط کتلین و آرتور برایتمن (Kathleen Breitman/Arthur Breitman) به منظور ایجاد پلتفرمی با توانایی‌های مشابه اتریوم مطرح شد.

پلتفرمی که قابلیت برنامه‌ریزی داشته باشد و از اپلیکیشن غیر متمرکز پشتیبانی کند. ارز دیجیتال Tezos  سعی داشت در زمنیه الگوریتم‌های اجماع، مدل‌های مدیریتی و روش‌های بروزرسانی نوآوری‌هایی داشته باشد. به عبارت دیگر، این پلتفرم جدید می‌خواست بلاک چین قابل انعطافی باشد که به صورت مدوام و بدون مشکل فعالیت دارد.


کتلین و آرتور برلیتمن 

 

tezos founders


پلتفرم Tezos در سال ۲۰۱۷ شروع به فعالیت کرد.  آقا و خانم برایتمن با برگزاری یک عرضه اولیه سکه یا ICO، توانستند بیش از ۲۳۲ میلیون دلار برای پروژه خود جمع آوری کنند. این میزان سرمایه باعث شد تا ارز دیجیتال تزوس در آن زمان به عنوان دومین عرضه اولیه بزرگ تاریخ رمز ارزها شناخته شود. علاوه بر این، شرکت‌های سرمایه گذاری بزرگ مثل پالی چین کپیتال (PolyChain Capital) و همچنین سرمایه گذاران مستقلی مثل تیم دریپر (Tim Draper)، نسبت به ارز XTZ علاقه نشان دادند. اما این پلتفرم خیلی زود با یک سری مشکلات قانونی مواجه شد که به شدت آینده آن را تهدید می‌کردند.

 

مشکلات قانونی ارز XTZ


چند ماه پس از پایان یافتن عرضه اولیه تزوس، برایتمن‌ها با یوهان گورز (Johann Gevers) که یکی از بنیان گذاران و هم چنین رئیس بنیاد تزوس (Tezos Foundation) بود، به مشکل برخوردند. اختلاف نظر بین این دو طرف به حقوق مالکیت فکری و مجوز نرم افزاری رایگان ارز دیجیتال Tezos مربوط می‌شد. این مشاجره در نهایت باعث شد تا گورز از Tezos جدا شود و در نتیجه، انتشار این پلتفرم با تاخیر مواجه شد و ارسال ارز XTZ به کیف پول سرمایه گذران نیز به تعویق افتاد. تعدادی از سرمایه گذاران بر اساس این که اوراق بهادار تزوس ثبت رسمی نشده بود، از تزوس شکایت کردند. این شاکیان به دنبال بازگشت سرمایه خود بودند، اما Tezos پیش از شروع عرضه اولیه اعلام کرده بود که مبالغ دریافتی کمک‌های مالی غیر قابل استرداد خواهند بود و این امر کار شاکیان را دشوار کرده بود.


سرانجام در ژوئن سال ۲۰۱۸ مطابق با خرداد 97 ، کتلین برایتمن تصمیم گرفت علی رغم شک و تردیدهای مربوط به مسائل قانونی، توکن‌های ارز دیجیتال تزوس را توزیع کند.

متاسفانه این تصمیم پرونده قانونی ارز دیجیتال Tezos را پیچیده‌تر کرد؛ اکنون سرمایه گذارانی که از قبل ارز XTZ خریداری کرده بودند نیز می‌بایست مراحل احراز هویت KYC را طی کنند. این باعث شد تا شبکه تزوس به سرعت به دو گروه تقسیم شود.

بلاک چین استاندارد XTZ و بلاک چین جایگزینی به نام ان‌تزوس (nTezos) که از کاربران KYC نمی‌خواست.

شروع به کار رسمی بلاک چین و ارز دیجیتال تزوس


در نهایت شبکه استاندارد تزوس موفق شد بر بلاک چین جایگزین غالب شود و پروژه به روند سابق برگشت. اولین شبکه آزمایشی یا تست نت (TestNet) تزوس در سی‌ام ژوئن سال ۲۰۱۸ مطابق با نهم تیر ۱۳۹۷ منتشر شد.

از این نسخه اولیه برای پیاده سازی و آزمایش قابلیت‌های فنی پلتفرم XTZ استفاده شد و بالاخره و در سپتامبر ۲۰۱۸ مطابق شهریور 97، شاهد انتشار شبکه اصلی تزوس بودیم. ارز دیجیتال Tezos اکنون علاوه بر تعداد قابل توجهی از کاربران عادی، بیش از ۴۵۰ بیکر (Baker) هم دارد که وظیفه تولید بلاک‌های جدید را بر عهده دارند.


استخراج ارز تزوس با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام لیکوئیدالگوریتم اجماع روشی برای تایید اعتبار بلاک‌های یک بلاک چین، توسط اعضای آن است. الگوریتم مورد استفاده در پلتفرم تزوس را می‌توان به عنوان ترکیبی از الگوریتم اثبات سهام (PoS) و اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) معرفی کرد. با استفاده از نوع سنتی الگوریتم اثبات سهام که اتریوم هم آن را در پروتکل کسپر (Casper) به کار گرفته، نودهای (Node) شبکه می‌توانند با قفل کردن توکن‌های خود، شانسی برای تایید بلاک‌ها و کسب پاداش داشته باشند. در چنین سیستمی تعداد نودهایی که می‌توانند برای کنترل پروسه تایید بلاک‌ها رقابت کنند، نامحدود خواهد بود. امکان پشتیبانی از تعداد نامحدودی از نودهایی که قصد استیک کردن دارایی را دارند، یک اثر تمرکز زدایی قوی را به همراه خواهد داشت. البته فرآیند استیکینگ به میزان بالایی از دارایی نیاز دارد و برای مثال حتی اگر اتریوم میزان حداقلی سیستم استیکینگ خود را به ۳۲ واحد ETH کاهش دهد، کاربران هنوز هم به هزاران دلار سرمایه نیاز خواهند شد. بنابراین بیشتر کاربران عادی نمی‌توانند در این فرآیند سهیم باشند.


در مدل اثبات سهام نمایندگی شده، کاربران دارایی‌های خود را برای کسب حق رای قفل می‌کنند؛ از این حق رای برای انتخاب تولیدکنندگان بلاک‌های شبکه که تعداد محدودی خواهند داشت، استفاده می‌شود. برای مثال می‌توانیم به شبکه ایاس اشاره کنیم که تنها ۲۱ تولید کننده بلاک انتخاب می‌کند و هر ۲۱ نفر، شرکت‌های بزرگی هستند که باید قدرت محاسباتی خیلی زیادی را در اختیار این شبکه قرار دهند. با وجود حق رای، کاربرانی که دارایی‌های کمتری دارند نیز می‌توانند به صورت غیر مستقیم در مسیر آینده این بلاک چین تاثیرگذار باشند.


تزوس با الگوریتم اجماع اثبات سهام لیکوئید (Liquid Proof of Stake)، ترکیبی از این دو الگوریتم را مورد استفاده قرار داده است. این مدل جدید از حداکثر ۸۰ هزار تایید کننده بلاک یا بیکر برای پذیرش توکن‌های واگذار شده توسط کاربران، پشتیبانی می‌کند. هر بیکر باید ۱۰ هزار واحد از ارز XTZ داشته باشد که درست مثل سیستم اتریوم، هزاران دلار برای وی هزینه به همراه خواهد داشت. اما بر خلاف اتریوم، Tezos به کاربرانی که دارایی‌های کمتری دارند اجازه می‌دهد تا در ازای واگذاری توکن‌های خود به بیکرها، سود دریافت کنند. به عبارتی دیگر، الگوریتم اجماع اثبات سهام لیکوئید به کاربران اجازه می‌دهد بین تبدیل شدن به یک تایید کننده بلاک کامل و یا واگذار کردن توکن‌هایشان برای دریافت سود، یکی را انتخاب کنند.


قراردادهای هوشمند قابل تاییدهمانند اتریوم و ایاس، ارز دیجیتال تزوس نیز از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. قراردادهای هوشمند در واقع برنامه‌های بلاک چینی هستند که می‌توانند تراکنش‌های اتوماتیک اجرا کنند. Tezos از زبان برنامه نویسی خاص خودش که مایکلسون (Michelson) نام دارد، استفاده می‌کند. این زبان برنامه نویسی تورینگ کامل (Turing-complete) است؛ این یعنی سطح پیچیدگی این زبان با سطح بیشتر زبان‌های برنامه نویسی مشابه است و در نتیجه می‌توان از آن برای برنامه نویسی هر نوع برنامه مدرنی استفاده کرد.


علاوه بر این، با مایکلسون می‌توان تایید رسمی انجام داد که فرآیندی برای تشخیص خطا در کدهاست. این فرآیند اگرچه عاری از ایراد نیست، ولی توانایی تشخیص تعدادی از باگ‌ها که می‌توانند در صورت حمله هکرها برای شبکه مشکلات جدی ایجاد کنند را دارد. چندین پروژه خارج از شبکه قصد دارند فرآیند تایید رسمی را در اتریوم و ایاس پیاده سازی کنند، اما این ویژگی به صورت بومی در زبان برنامه‌های هوشمند پلتفرم تزوس وجود دارد. زبان برنامه نویسی هزکل (Haskell) که متعلق به شبکه کاردانو (Cardano) است نیز از این ویژگی بهره می‌برد.


به‌روزرسانی‌های خود اصلاح کننده


تزوس از ویژگی خود اصلاح کنندگی بهره می‌برد؛ یعنی برای به‌روزرسانی سیستم آن نیازی به انجام هاردفورک (Hard Fork) نیست. حتی هنگامی که کل یک شبکه با انجام هاردفورک موافق باشند، انجام آن برای توسعه دهندگان و نودهای شبکه زحمت زیادی خواهد داشت. فرآیند بروزرسانی در ارز دیجیتال Tezos یکپارچه است و نیازی به فورک شدن بلاک چین نیست. البته لازم به ذکر است که اگر بخشی از شبکه تزوس به توافق برسند، می‌توانند فورک را انجام دهند. در طی جنجال‌های ایجاد شده برای احراز هویت KYC که در بالا به آن پرداختیم، این اتفاق افتاد و تزوس فورک شد.


مزایای ارز دیجیتال تزوس


استیکینگ نسبتا کم هزینه‌تر

دارندگان ارز XTZ می‌توانند با استیک کردن و یا واگذار کردن دارایی‌های خود پاداش دریافت کنند. محدودیتی در واگذار کردن توکن‌های تزوس وجود ندارد، اما بعضی از بیکرها می‌توانند برای میزان پذیرش خود محدودیت تعیین کنند. کاربرانی که دارایی‌های خود را واگذار کنند، هر ۲۰ روز یک بار که معادل ۷ چرخه در شبکه ارز دیجیتال Tezos است، سود دریافت خواهند کرد.


مدیریت قابل دسترسی

 

پلتفرم تزوس از ترکیبی از بهترین ویژگی‌های الگوریتم‌های اثبات سهام سنتی و نمایندگی شده استفاده می‌کند. الگوریتم اجماع اثبات سهام لیکوئید (LPoS) علاوه بر توزیع پاداش‌ها، برای بیشتر اعضای شبکه شانس تاثیرگذاری روی شبکه (به صورت مستقیم یا غیر مستقیم) را فراهم می‌کند.


به‌روزرسانی‌های یکپارچه

هنگامی که زمان هاردفورک یک بلاک چین فرا می‌رسد، احتمال نوسان قیمت و آفلاین شدن موقتی شبکه آن وجود دارد که استیمیت (Steemit) یکی از تازه‌ترین نمونه‌های آن است. ارز دیجیتال تزوس با دفتر کل خود اصلاح کننده‌اش می‌تواند از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری کند.


قراردادهای هوشمند قابل تایید

قراردادهای هوشمند قابل تایید تزوس ممکن است در مقابل حملات سایبری نسبتا مقاوم‌تر بوده و به صورت کلی امن‌تر باشد. لازم به ذکر است که عدم ثبت حمله به شبکه Tezos، تا حدودی به اندک بودن تعداد برنامه‌های غیر متمرکز پشیبانی شده در این پلتفرم بستگی دارد.


ابتکار آموزشی

تزوس برای تشویق توسعه دهندگان برای مطالعه این پلتفرم، کمک هزینه‌های مالی قابل توجهی کنار گذاشته است. تاکنون حداقل ۳۰ میلیون دلار برای این کمک هزینه‌ها کنار گذاشته شده و Tezos با همکاری دانشگاه کینگزلند (Kingsland University)، به دنبال فراهم کردن آموزش آنلاین در این زمنیه است.


معایب ارز دیجیتال XTZ


نامناسب برای استفاده‌های تجاری

پلتفرم تزوس از نظر فنی قابل تحسین است، اما خیلی برای استفاده‌های تجاری مناسب نیست و در واقع چنین استفاده‌هایی به هیچ عنوان از اهداف اصلی این پلتفرم محسوب نمی‌شوند. ارز XTZ ممکن است برای سرمایه گذاران، بیکرها و واگذارکنندگان داریی مناسب باشد، اما کسانی که قصد دارند با رمز ارزهای خود خرید و فروش انجام دهند، بهتر است بیت کوین، اتریوم یا دیگر ارزهای پیشتاز در این زمینه را در نظر داشته باشند.


شبکه نابالغ

تمرکز اصلی تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال تزوس همواره به سمت زبان برنامه نویسی آن منعطف بوده و این موضوع به احتمال زیاد به ضرر سایر بخش‌ها تمام شده است. تاکنون تعداد قابل توجهی از کاربران به سمت این شبکه جذب شده‌اند، ولی با این حال تزوس هنوز هم یک شبکه جوان محسوب می‌شود و پتانسیل آن هنوز به صورت کامل محقق نشده است. در صورت پذیرش ارز دیجیتال Tezos توسط طیف وسیعی از کاربران، اطمینانی در مورد ثابت ماندن هزینه کارمزد و سرعت تراکنش‌های آن وجود ندارد و توسعه دهندگان نیز در این مورد سکوت کرده‌اند.


جنجال‌های گذشته

در گذشته مشکلات قانونی تزوس باعث شد یکی از چهره‌های مهم این پلتفرم (یوهان گورز) از آن جدا شود. اگرچه از آن زمان تاکنون تزوس موفق شده وجهه عمومی خود را تا حد زیادی بهبود دهد و اکنون به نظر می‌رسد یک سازمان باثبات باشد، مشخص نیست که در صورت به وجود آمدن اختلاف بین رهبران این پروژه چه نتایجی رقم خواهد خورد.


معرفی کیف پول‌های مناسب برای نگهداری ارز XTZ


بر خلاف بیشتر رمز ارزها، تزوس کیف پول رسمی معرفی نکرده است. اما با این حال کیف پول‌های مناسبی برای نگهداری ارز XTZ وجود دارند .

اتمیک والت (Atomic Wallet)

این کیف پول از بیش از 300 ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و تیم پشتیبانی آن هر هفته ویژگی‌های جدیدی را به آن اضافه می‌کند.

لجر نانو اس (Ledger Nano s)

ویژگی‌های فوق‌العاده امنیتی لجر نانو اس آن را به یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره ارزهای دیجیتالی مثل تزوس تبدیل می‌کند.


ترزور مدل تی (Trezor Model T)

 

ترزور مدل تی یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره تزوس است؛ چون دارایی‌های شما را به صورت آفلاین ذخیره می‌کند تا در مقابل حملات هکرها در امان باشند. 


کوین کارت
نویسنده : کوین کارت
ترجمه و گرد اوری شده توسط کوین کارت
نظر شما
نام
ایمیل
نظر کاربر