همه چیز در مورد ریپل
ریپل | ripple

همه چیز در مورد ریپل

در این خبر همه چیز را در مورد ریپل خواهید دانست.

پیش از هر چیز باید بدانید که ریپل هم پلتفرم و هم ارز دیجیتال به حساب می آید. دلیل محبوبیت و شناخته شدن آن نیز شبکه ی پرداخت دیجیتال آن می باشد. ریپل کریپتوکارنسی مختص به خود را دارد. پلتفرم آن متن باز است و هدف طراحی آن این است که تراکنش ها را سریع تر و ارزان تر انجام دهد.

  1. قیمت ریپل
  2. خرید و فروش ریپل 
  3. تفاوت ripple و xrp
  4. چه تعداد ریپل وجود دارد ؟
  5. خالق ریپل (XRP) 
  6. محصولات ریپل (Ripple)

 

اما ریپل چیست؟

 

ریپل را یک سیستم تبادل اطلاعات باید در نظر گرفت که فراهم کردن انتقالات مالی و ارز های مختلف برای موسسات مالی، یا بانک ها و یا کاربران، از وظایف آن می باشد. اما آیا می دانید مهم ترین مزیت ریپل چیست؟ اینکه هزینه ها و خطرات مرتبط با انتقالات بین المللی را بسیار پایین می آورد. همین امر به محبوبیت بیشتر آن دامن می زند.

 

jed mccaleb


چیزی که از آن یاد کردیم با ارز دیجیتال ریپل یا XRP فرق دارد. این ارز XRP حتی با ارز های دیجیتال معمول و شناخته شده مثل بیت کوین یا اتریوم هم متفاوت می باشد. اما این جمله به زبان ساده تر یعنی چه؟ تصور کنید که ارز دیجیتال اتریوم که نماد آن ETH است را خریداری می کنید. پس شما می توانید به این واسطه روی شبکه اتریوم سرمایه گذاری کنید. این مسئله در مورد خرید ارز دیجیتال بیت کوین هم صدق می کند. اما خرید ارز دیجیتال XRP  لزوما به معنای سرمایه گذاری روی ریپل نمی باشد.آیا ریپل با XRP تفاوت دارد؟شرکت Ripple  شرکت بزرگی است که در سانفرانسیسکو آمریکا واقع شده است. این شرکت بزرگ برای نهاد های مالی و بانک ها در حال تولید محصولات مالی غیر متمرکز است. هدف این شرکت آن است که انتقالات پولی بین بانک ها و موسسات مالی را نه تنها بیشتر از قبل غیر متمرکز سازد، بلکه سریع تر و ارزان تر هم نماید. البته این شرکت هنوز به طور تمام و کمال به این هدف دست پیدا نکرده است اما توانسته است آن را تا حد زیادی تحقَق بخشد.


دلیل اصلی که شرکت ریپل به این اهداف توجه دارد آن است که مبادلات بین المللی، گذشته از آنکه هزینه بالایی دارد، واسطه هایی نیز بین این مبادلات قرار دارند که باعث بالا رفتن هزینه و زمان انتقال می شوند. اما نمی توان این موارد را نادیده گرفت، چون نیاز و تقاضا در این رابطه روز به روز در حال بیشتر شدن است. در این شرایط ریپل به میدان می آید و جریان آزاد مالی را ساپورت می کند. این شرکت از منتقدان اصلی بانک ها و نهاد های مالی است که برای خدمات شان که با تاخیر انجام می شود، از کاربران به عنوان کارمزد، پول دریافت می کنند.


بعد از روی کار آمدن سیستم ریپل، انقلاب عظیمی در مبادلات جهانی به وجود آمده است. نتیجه کار این شده است که بسیاری از شرکت های مالی بزرگ و کاربران، برای نقل و انتقالات خود به سوی محصولات ریپل روی آورده اند. یکی از محصولاتی که این شرکت تولید کرده است، فقط با ارز دیجیتال XRP فعالیت می کند.


چه کسی ریپل را ایجاد کرد؟


در سال 2004  آقای رایان فاگر این مفهوم را به همین نام ریپل بر سر زبان ها انداخت. ریپل مبدا پروژه هایی است که هدفشان ایجاد سیستم های مبادلات غیر متمرکز بود. در این سال ریپل با هدف ایجاد سیستم مالی به صورت آنلاین برای کلیه افراد حقیقی/ حقوقی به وجود آمد. آنها به واسطه این سیستم می توانستند پول تولید کنند.


این پروژه در سال 2004 با ریپل پی شروع به کار کرد و بعد از اینکه بلاکچین آن روی کار آمد، توسعه دهندگان آن تصمیم گرفتند هدف جدیدی ایجاد کنند. آنها طی این هدف جدید می خواستند که مردم به آسانی به داد و ستد مشغول شوند و از اینکه پول فیزیکی را در تراکنش هایشان مبادله نمی کنند، نگرانی نداشته باشند. چون در عمل نیز پول فیزیکی تنها ابزار لازم برای انجام معاملات در گذشته و حال نبوده و نیست

 

جد مک کلاب


این پروژه در شرکت اوپن کوین با همراهی جد مک کالت و کریس لارسن ادامه یافت. در دنباله ماجرا، شرکت به نام ریپل لبز تغییر نام داده شد و سپس از سال 2015 به بعد همان نام ریپل ساده و بدون پسوند برای آن انتخاب گردید. در سیستم ریپل هدف بر این بود که واسطه ها حذف شوند و مبادلات سرعت بگیرند که تا به امروز این خواسته محقق شده است.

 

کریس لارسن

 

بسیاری از کاربران می توانند نقل و انتقالات محدود و کوچک خود به حساب های خارج از کشور را در این سیستم با کارمزد کم و به صورت بصرفه انجام دهند. دیوید شوارتز در مورد هدف روی کار آمدن سیستم مذکور چنین توضیح داده است که:


وضعیت سیستم های پرداخت در حال حاضر مثل فرستادن ایمیل در دهه 80 است که هر موسسه ای ارائه دهنده سیستم ایمیل خودش بود. در اینگونه سیستم ها، مشتریان از سیستم همان شرکت استفاده می کنند و در عین حال نمی توانند از سیستم دیگری استفاده نمایند. اما ریپل به میان آمده است تا سیستم های پرداخت مختلف را به هم وصل کند. ریپل می تواند سرعت، امنیت بالا، و خطاهای پایین را جهت دسترسی کاربران به موسسات مالی و شبکه جهانی، فراهم نماید.دلایل به وجود آمدن ریپل چیست؟ ریپل برعکس بیت کوین یک هدف مشخص دارد. هدف بیت کوین این است که تراکنش های همتا به همتا با حذف بانک ها و واسطه ها انجام شوند ولی ریپل اصلا قصد حذف بانک ها را ندارد.


از سویی هم بنیانگذاران این پروژه در مورد دریافت کارمزد بانک ها و موسسات مالی برای نقل و انتقالات از کاربران، انتقادهایی مطرح کرده اند. توسعه دهندگان ریپل فقط شیوه کار بانک ها را نادرست می دانند و به فکر حذف آنها از سیستم نیستند.


اما چرا ریپل در حال ساخت و ارائه محصولاتی است که مشکلات مبادلات بین المللی را کاملا محو کند. دلایل زیر را برای این موضوع می توان برشمرد:


حجم بسیار زیاد مبادلات پولی:

ما شاهد جابجایی پول با حجمی در حدود 155 تریلیون دلار در سال به شکل بین المللی هستیم و باید برای سرعت و کاهش هزینه های مرتبط با آن فکری شود.

مشکلات انتقال:

بر موارد فوق بایستی مشکلات انتقال را هم اضافه کنید، که بانک ها برای از بین بردن یا کاهش آن کاری نمی کنند.
مثلا جالب است بدانید که با اینکه فناوری امروزه خیلی رشد داشته است، اما انتقال بین المللی پول 3 تا 7 روز کاری زمان می برد که در کنار آن باید کارمزد بالا و کاغذ بازی های مختلف را هم لحاظ کنید. این در حالیست که هدف ریپل روی تمام شدن این موارد متمرکز شده است و تا کنون توانسته است امکانی فراهم کند تا انتقالات پول به سادگی انجام شود و در گیر و دار این مشکلات، نباشد.


در کنار این موارد باید بدانید که ریپل رقیبان خاص خود و البته سرسختی هم دارد. یکی از آنها سوئیفت و دیگری استلار است. اما برتری ریپل نسبت به سوئیفت و استلار این است که این سیستم، توزیع شده است و سرعت بالاتری دارد.


منظور از XRP چیست؟


XRP ارز دیجیتال ریپل است و سرمایه گذاری روی آن منجر به سرمایه گذاری روی کل سیستم ریپل نمی شود. با این حال، کاربران XRP را به نام ریپل می شناسند ولی این تنها یک اشتباه است. این ارز دیجیتال قبلا سال 2013 توسط طراحان آن استخراج شده است. طراحان آن مقداری از آن را در صورت نیاز به بازار عرضه می کنند. بیست میلیارد از توکن های این ارز در سال 2013 به بنیانگذاران آن داده شد و مابقی آن که 80 درصد می باشد، توسط این شرکت برای عرضه در بازار نگهداری می شود.


ارز دیجیتال XRP ارز مادر این شبکه به حساب می آید و به 6 رقم اعشار تقسیم بندی می شود که کوچکترین واحد آن یک drop یا یک قطره می باشد. هر یک میلیون دراپ یا drop تشکیل دهنده یک واحد از XRP می باشد. ریپل، از این ارز دیجیتال استفاده می کند تا آن را به عنوان یک ارز مشترک برای انتقالات مالی بین ارز های مختلف ارائه کند. می توانید تصور کنید که برحسب هر تراکنش 0.00001 XRP کم می شود و از بین می رود. برحسب همین روند عمل Dos پر هزینه خواهد شد و حساب های تقلبی ساخته نشده و حملات داس یا محروم سازی از سرویس از بین می روند.


این روند باعث می شود تا سیستم در مقابل حملات سایبری محافظت شود، زیرا برخی حملات سایبری تلاش می کنند تا با درج میلیون ها تراکنش همزمان کاری کنند تا شبکه متوقف شود. اما این مقوله در شبکه ریپل امکان ندارد و در نتیجه امنیت و سرعت انتقال و مبادلات مناسب است.


پس با کلیت موارد عنوان  شده می توان اینگونه اظهار کرد که XRP یک توکن به حساب می آید. با توجه به هدفی که XRP دارد می تواند شبکه ای برای پرداخت دیجیتال معاملات مالی را فراهم نماید. پروتکل XRP به صورت اُپن سورس یا متن باز می باشد. بسیاری از ارز های دیجیتال امن از این ویژگی برخوردارند. این ارز دیجیتال تاکنون توانسته است جایگاه سوم بازار های کریپتوکارنسی را از آن خود نماید.


محصولات شرکت ریپل چیست؟


همانطور که اشاره شد این شرکت توانسته است محصولات بسیاری را برای بانک ها عرضه کند و موسسه های مالی و بانک ها از این محصولات استفاده می کنند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:


ایکس کارنت
ایکس ویا
ایکس رپید


این سه مورد محصولات اصلی این شرکت به حساب می آیند و تحت نام ریپل نت شناخته می شوند. جایگاه ارز رمزنگاری XRP روی محصول ایکس رپید آن است. در واقع سرمایه گذاری روی این ارز باعث نمی شود تا شما بتوانید روی دو محصول دیگر آن سرمایه گذاری کنید. پس در مورد ایکس کارنت و ایکس ویا، ارز رمزنگاری XRP کاربرد چندانی ندارد.


پس با توجه به این موضوع، بستن قرارداد یک شرکت با ریپل به معنای افزایش ارزش ارز دیجیتال آن نیست و نمی توان لزوما به این نکته پرداخت که توسعه این شرکت روی سرمایه سهامداران این ارز، تاثیر می گذارد. شرکت هایی که با شرکت ریپل قرارداد دارند، اصولا از محصول ایکس کارنت بهره می برند. همین امر نشان دهنده وسعت کارایی و فعالیت های این شرکت می باشد که منحصر به ارز رمزنگاری خود، نیست.


مباحث موجود در مورد غیر متمرکز بودن ریپل چیست؟


جهت غیر متمرکز بودن ریپل موارد زیر مورد بحث قرار گرفته است:


بسیاری از افراد، ریپل و ارز دیجیتال آن را جزء کریپتوکارنسی ها نمی دانند و اعتقاد دارند که ارز آن غیر متمرکز نیست. اما شرکت ریپل این ادعا را رد کرده و اذعان کرده است که کنترلی روی محصولاتش ندارد. این موضوع به اثبات نیز رسیده است.


تعداد نود هایی که اعتبار سنجی تراکنش ها در دفتر کل ریپل را برعهده دارند کم است و هر کسی به عنوان سرور می تواند در اجماع ریپل شرکت داشته باشد که البته دارای شرایط سخت و خاصی هم می باشد. اما در عین حال، اتصال به دفتر کل ریپل امکان پذیر است. تایید تراکنش ها به کمک نود های خاصی انجام می شود که Unique Node Lists نام دارند. پس از تایید اعتبار توسط 80 درصد از نود های مذکور تراکنش به تایید می رسد.


شرکت ریپل در پی آن است تا بتواند نود های اعتبارسنجی بیشتری داشته باشد تا تمرکز زدایی شبکه ارتقا یابد. در این روند پروتکل XRP Ledger و قواعد مربوط به آن به کار گرفته می شود که برای استفاده از آن باید پذیرش قوانین انجام گیرد. اگر به طور مثال فرض کنیم که شرکت ریپل نابود شود، دفتر کل و ارز دیجیتال آن می توانند بدون وابستگی به کار خود ادامه دهند و این مقوله از فرضیه غیرمتمرکز نبودن آن کم می کند. با این حال نابودی این شرکت روی قیمت و کاربرد ارز دیجیتال آن تاثیر مهمی می گذارد که قابل چشم پوشی نیست.


با تمام این تفاسیر نمی توان ریپل را یک شرکت کاملا شفاف در نظر گرفت و این شرکت تقریبا نیمه متمرکز است. اما عده ای عقیده دارند که این شرکت نیازی به غیرمتمرکز نبودن ندارد، چون اهداف آن با دیگر اهداف شرکت های ارائه دهنده ارز دیجیتال رایج، متفاوت هستند.

 


تیم پشتیبانی ریپل چه کسانی هستند و تاریخچه ریپل چیست؟


اولین کسی که ریپل را پایه ریزی کرد و حتی قبل از بیت کوین در مورد این شرکت صحبت کرد رایان فوجر بود. او گفت که ریپل پی، پروتکل همتا به همتا از یک شبکه قابل اطمینان است و پول را به کمک آن می توان انتقال داد. این موضوع در سایت قدیمی ریپل درج شده است. در اصل در این سایت آمده است که: افراد می توانند با کمک این سرویس مالی اطلاعات و ارتباطات مالی خود را گسترش دهند و به کمک پرداخت های امن، ارز های سنتی و آنلاین را انتقال دهند.

تا سال 2011 مشکلات فنی به ریپل اجازه نمی داد تا گسترش یابد و به همین دلیل تا مدت ها آوازه آن شنیده نشد.


در سال 2011 جد مک کالب به این تیم پیوست که یکی از حامیان مالی بیت کوین بود. کنترل شرکت از دست رایان فوجر به این شخص منتقل شد. سپس کریس لارسن به این تیم پیوست و مدیر اجرایی پروژه شد. از این زمان به بعد پروژه ریپل تغییرات اساسی کرد و موفقیت های بیشتری به دست آورد. در سال 2012 مدیرعامل صرافی کراکن روی این پروژه سرمایه گذاری کرد، که ارزشی حدود 200 هزار دلار داشت.


سپس در سال 2013 ارز دیجیتال ریپل که آن را هنوز به نام XRP می شناسیم، عرضه گردید. در آن سال ادعا شد که این ارز هم مانند بیت کوین بر اساس یک زنجیره عمومی و امضاهای رمز نگاری شده ایجاد گشته است. این ارز می تواند مستقیما بین کاربران منتقل شود، بدون اینکه به درگاه نیاز داشته باشد. این شرکت در این سال توانست از شرکت های بزرگی مثل لایت اسپید، گوگل ونچرز، وست ونچرز، FF Angels و غیره بودجه دریافت کند که ارزش آن یک و نیم میلیون دلار بود.

در سال 2014 مک کالب از شرکت و این تیم جدا شد، چرا که او معتقد بود اهداف ریپل تغییر کرده است.


در حال حاضر و از تاریخ 2014 تا 2018 ریپل رشد چشمگیری داشته است. این ارز در سال 2014 حتی از لایت کوین هم بالاتر رفت و توانست با چندین شرکت مالی و بیش از صد بانک قرار داد ببندد. در سال 2018 ارزش ریپل به بیشتر از صد میلیارد دلار رسید. اکنون براد گارلینگ هاوس مدیر عامل این شرکت و لارسن عضو ارشد هیئت مدیره آن است. مابقی افراد این تیم، کارشناسان حوزه فناوری و بازاریابی هستند که قبلا در گوگل یا فیس بوک فعالیت داشته اند.

 

چه تعداد ریپل وجود دارد ؟

تعداد کل توکن ها  100 میلیارد  ایکس ار پی است. میزان در گردش 45 میلیارد است. رکورد قیمت ریپل تا امروز 0.78 دلار بوده.تفاوت های ماهیتی بیت کوین با ریپل چیست؟


تفاوت های ارز دیجیتال ریپل و بیت کوین بسیارند چون ماهیت آنها تا حد زیادی با هم فرق دارد. به این تفاوت ها در مباحث زیر می توان اشاره کرد:


ریپل مبتنی بر بلاکچین نیست و آنچه که این اشتباه را پدید می آورد، روند کار سرور های این تکنولوژی بر حسب اعتبار سنجی و اجماع هستند. بله ریپل اجماع گرا است اما مشابه بیت کوین نیست.


از ریپل برای پرداخت های شخصی کمتر استفاده می شود و هدف از ساخت آن برای شرکت های بزرگ می باشد.


هدف ریپل سرعت انتقال پول زیاد در سراسر جهان است. این شرکت توانسته است 35 میلیون تراکنش را بدون مشکل به نتیجه برساند و پلتفرم آن می تواند در یک ثانیه 1500 تراکنش انجام دهد. این شرکت قصد دارد تا این عدد را به رقمی در حد 50 هزار تراکنش در حد Visa تبدیل کند. این در حالی است که بیت کوین توانایی 3 تا 6 تراکنش در ثانیه و اتریوم 15 تراکنش در ثانیه را دارند.


از طرف دیگر توکن ریپل برعکس بیت کوین استخراج شدنی نیست.


دیگر آنکه استفاده از ارز دیجیتال آن مستقل از شبکه ی آن صورت می گیرد. پس بانک ها نیازی به این ارز ندارند.تفاوت های بیت کوین و ریپل چیست؟تفاوت های اساسی ریپل و بیت کوین در موارد زیر آورده شده اند:


بیت کوین افراد را از بانک بی نیاز می کند ولی ریپل نمی خواهد که افراد از بانک ها بی نیاز باشند. فقط سعی در تسهیل کردن معاملات دارد.


کارمزد های کم، سرعت و مقیاس پذیری ریپل سرآمد است و همواره با بیت کوین مورد مقایسه قرار می گیرد.


ریپل یک شبکه پرداخت است که رقیب جدی سوئیفت حساب می شود و ارز آن را می توان سهامی معامله کرد. تفاوت های کلیدی بیت کوین و ریپل از اینجا رقم می خورد. قابلیت ها و اهداف این دو با هم بسیار متفاوت هستند. بیت کوین در پی تبدیل شدن به ارز رسمی جهانی است و در پی این است که در پرداخت های آنلاین به کار رود، اما ریپل چنین قصدی ندارد.


ریپل دارای یک شرکت متمرکز است و همانطور که اشاره شد، دلیل اصلی بسیاری از منتقدان آن برای توجیه غیرمتمرکز بودن آن است، در حالی که بیت کوین مبتنی بر بلاک چین است.سود ریپل برای کاربران بیت کوین چیست؟شاید برایتان جالب باشد که بدانید ریپل به کاربران بیت کوین سود رسانی می کند. یکی از توسعه دهندگان ارشد پروتکل ریپل به نام استفن توماس میگوید:

 

ریپل در پی گشودن درهایی برای کاربران بیت کوین است و جهت برقراری ارتباط بیت کوین با جریان های مالی جهانی، در پی خلق راه حل های ساده می باشد.
ریپل به عنوان یک شبکه توزیع شده به شرکت واحدی وابستگی ندارد تا بخواهد پایگاه داده ها را مدیریت کند. پس تاخیری برای تایید بلوک نیست و تاییدیه ها به سرعت در شبکه جریان پیدا می کنند.

 


کیف پول های ارز دیجیتال ریپل چیست؟کیف پول های رسمی ریپل زیاد نیستند و این موضوع را می توان تفاوت کلیدی ریپل با ارز های دیجیتال معروف مثل بیت کوین در نظر گرفت. در واقع سایت رسمی ریپل اقدام به معرفی هیچ کیف پولی به این منظور نکرده است. در نتیجه مسئولیت های مرتبط با آن برعهده کاربران است. دلیل اصلی این امر این است که ذخیره سازی ارز دیجیتال ریپل مربوط به بانک ها و موسسات مالی بزرگ است. و سرمایه گذاری های کوچک مد نظر توسعه دهندگان آن نیست و از این امر سلب مسئولیت می کنند.


اما جای نگرانی نیست. اگر اقدام به سرمایه گذاری روی ریپل کرده اید می توانید از برخی کیف پول ها استفاده کنید. در نظر داشته باشید که برای ساخت کیف پول ریپل می بایست 20 واحد از ارز دیجیتال آن را پرداخت کنید. بعد از پرداخت 20 واحد XRP توانایی انجام تراکنش را خواهید داشت. پس انتخاب کیف پول مناسب بسیار اهمیت دارد. کیف پول های پیشنهادی عبارتند از:


کیف پول سخت افزاری لجر یکی از کیف پول های ریپل است که امن ترین گزینه به شمار می آید.


کیف پول بعدی توست toast wallet است که ساختار متن باز دارد و استفاده آسانی را برای کاربران فراهم می کند. این کیف پول کلید ها را روی دستگاه موبایل شما ذخیره می کند و امکان چک کردن کلید های خصوصی را خواهید داشت.


کیف پول کوینومی coinomi مورد بعدی است که یکی از بهترین کیف پول ها به شمار می آید. کوینومی از بیشتر از 125 ارز پشتیبانی می کند و هزاران کاربر تاکنون آن را نصب کرده اند.


مورد بعدی کیف پول اتمیک Atomic است که به جز ریپل از چندین ارز دیگر هم پشتیبانی می نماید و کاربران زیادی از آن استفاده می کنند.مزایای پروتکل ریپل چیست؟•    پروتکل ریپل ضد جعل عمل می کند.
•    دارای سرعت زیاد بوده و در طی چند ثانیه کوتاه تراکنش هایی که در گذشته وقت گیر و پر هزینه بودند را انجام می دهد.
•    این پروتکل یک مترجم جهانی است که برای هر ارز به طور خاص عمل می کند.
•    به واسطه آن می توان مبالغ پول را سریع انتقال داد یا حتی دریافت کرد.
•    به شبکه های پرداخت متصل می شود و تورم ندارد.
•    همه توکن های آن از قبل استخراج شده اند و ارز جدیدی استخراج نخواهد شد.
•    ریپل در پی جایگزین کردن خود به جای سوئیفت است و پیشنهاد های آن در این زمینه بسیار قابل توجه هستند.
•    از طریق ریپل می توان در طی 4 ثانیه یک تراکنش را به طور کامل به اتمام رساند.
•    نرخ کارمزد ریپل بسیار پایین است و در واقع این مزیت، هدف اصلی این پروژه نیز به حساب می آید.


معایب پروتکل ریپل چیست؟•    با آنکه تحولات مثبت ایجاد شده توسط ریپل قابل چشم پوشی نیستند، شیوه های تجاری ریپل غالبا مورد انتقاد قرار می گیرد.
•    این شرکت قرار بود ارز دیجیتال XRP را در اختیار کاربران قرار دهد که تنها مقدار کمی را منتقل کرده است؛ یعنی بیشترین موجودی را برای خود نگه داشته است.
•    این ارز متن باز و هوشمند است اما فرصتی به کلاهبرداران می دهد تا از این ویژگی ها سوء استفاده کنند.
•    برخی تحلیل گران بر این باورند که امکان دستکاری قیمت ریپل وجود داشته است.


 


نظر شما
نام
ایمیل
نظر کاربر